Farklı uygulamaların marsh seedless altıntoplarının muhafazası üzerine etkileri
  1. Tez No: 1849
  2. Yazar: RASOUL ONSİNEJAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN KAŞKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
- 42 - 6. ÖZET Bu çalışmada verimli ve Türkiye'de yetiştiriciliği yaygm olan Marsh Seedless altıntoplarının muhafazasında ortaya çıkan mantarsal bozulmaların önlenmesi amacıyla Benlate* in etkinliği ve meyvelerin muhafazası açısından yerli ve yabancı difenilli ambalaj kağıtlarının etkinlikleri arasındaki farklar araştırılmıştır. Bu amaçla 1985 ve 198? yıllarında iki deneme yapılmıştır. 1985 te şubat ve 1987 de ocak ayında derilen altıntoplar aşağıdaki uygulamalara tabi tutulmuştur: 1. Benomyl içeren 500 ppm lik benlate çözeltisine 30 saniye süreyle bandırma. a. Yerli difenilli kağıtlarla ambalajlama b. İthal difenilli kağıtlarla ambalajlama 2. Tanık olarak sadece suya bandırma a. Yerli difenilli kağıtlarla ambalajlama b. İthal difenilli kağıtlarla ambalajlama Daha sonra her iki gruptaki meyveler ç.ü. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümüne ait soğuk hava depolarından 8°C sıcaklık ve % 85-90 oransal neme ayarlanmış 5 no. lu odada muhafazaya alınmıştır. Denemeler sırasında muhafaza ortamının sıcaklık ve oransal nem durumları sürekli olarak termometre ve higrometre ile ölçülmüştür. Muhafaza periyodu süresince farklı uygulama görmüş olan altıntoplardan ayda bir kez alman meyve örneklerinde ağırlık kayıpları, usare miktarı, titre edilebilir asit miktarı usare pH sı, suda çözünebilir toplam kuru madde ve C vitamini içerikleriyle muhafaza sırasında ortaya çıkabilen fizyolojik ve mantarsal bozulmalar saptanan ş 1 1 r. 1985 yılında 5 aylık muhafaza periyodu sonunda 1 a ve 1 b ile Marsh Seedless altıntoplarında ortalama ağırlık kayıpları sırasıyla % 5.30, % 5.06, % 5.45 ve % 4.63 olarak43 - saptanmıştır. 1987 yılında ise 6 ay muhafazadan sonra bu değerler ortalama % 5.00, % 5.11, % 4.29 ve % 4.50 olarak bulunmuştur. Her iki yılda da tüm uygulamalarda muhafaza sırasında altıntopların titre edilebilir asit ve suda çözünebilir toplam kuru madde miktarlarında azalmalar, bunlara paralel olarak usare pH smda ise artışlar saptanmıştır. Ancak bu değişimler, 15 ocak 19S7 de derilen altıntoplarda 1985 yılma göre daha yüksek olmuştur. Bu kriterlerin muhafaza sırasındaki değişimleri de daha belirgin olmuştur. Derimden sonra değişik uygulama gören Marsh Seedless altıntoplarının içerdikleri C vitamini ve usare miktarlarında her iki yılda da muhafazanın ortalarında bir artış ve muhafaza periyodunun sonlarına doğru azalmalar görülmüştür. Muhafaza sırasında altıntoplarda ortaya çıkan çürük meyve miktarı 1985 te 1 a ve 1 b alt gruplarında sırasıyla ortalama % 2.58 ve 4.62 olurken, 2 a ve 2 b alt gruplarında % 13.13 ve 8.96 olarak saptanmıştır. 1987 yılında ise 6 aylık muhafaza periyodunun sonunda bu değerler 1 a ve 1 b alt gruplarında ortalama %.2.42 ve % 1.61 iken 2 a ve 2 b alt gruplarında % 18.57 ve % 15.36 olarak bulunmuştur. Kabuğu kararmış ve pittingli meyve bakımından uygulamalar arasında her iki yılda da bir farklılık oluşmazken, ikinci yılda pittingli meyvelerin miktarı ilk yıla göre daha fazla olmuştur. Bu çalışmaların sonucunda altıntoplarda yeşil kapsülün muhafaza ve yeşil kalma durumunun öteki turunçgillerden farklı olduğu saptanmıştır. Araştırmanın her iki yılında da muhafazanın 2. ayı sonunda altıntopların hemen hemen hepsi yeşil kapsül lü olduğu halde muhafaza periyodunun sonlarında yeşil kapsüllü meyve kalmamıştır.- 44 - Denemede, Benlate* in, altıntopların muhafazası sırasında mantar sporları tarafından çürümelerini büyük ölçüde imleyebildiği gözlenmiştir. Öte yandan, Marsh. Seedless altıntoplarının soğuk hava deposunda muhafazaları bakımından yerli ve ithal difenilli ambalaj kağıtları ile sarılmasının çok önemli bir fark oluşturmadığı, hatta bazı kalite özelikleri bakımından yerli difenilli ambalaj kağıtlarının ithal kağıda göre daha olumlu etki yaptığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
- 45 7. SUMMARY This investigation was conducted on Marsh Seedless grapefruit which is a productive and extensively grown variety in Turkey. The purpose was to find out the effects of Benlate and locally made and imported diphenilated papers on rottings causd by fungus during the cold storage. The experimental fruits were harvested in February 19B5 and January 1987. The fruit lots in both years were divided into two groups which consisted of two subgroups. These are: 1. Soaking for 30 seconds in Benlate solution of 500 ppm a) wrapping with local diphenyl paper, b) wrapping with imported diphenyl paper, 2. Control (soaking in water) a) wrapping with local diphenyl paper b) wrapping with imported diphenyl paper Then these 4, subgroubs fruits were stored in a thermostatically controlled cold store with 8° + 0.5° and 85 to 90 % relative humidity at the University of Çukurova, Faculty of Agriculture, Department of Horticulture in Adana. During the storage period, grapefruit samples were taken by monthly intervals to check the weight loss, juice, acid, total soluble solids