Planyalanmış kızılçam (Pinus brutia Ten.) ürünlerinde taguchi deney tasarımı ile optimum işleme şartlarının belirlenmesi
Determination of optimum milling parameters of turkish red pine (Pi̇nus bruti̇a Ten.) by using taguchi design experiment method
  1. Tez No: 353481
  2. Yazar: GÜRCAN GÜLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH SÜTÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Ahşap işleme sektöründe işlenen malzeme üzerinde oluşan yüzey düzgünlüğü, en önemli kalite karakteristiklerinden birisidir. İşleme sonrasında oluşan yüzey kalitesi işleme parametreleriyle birlikte ahşap malzemenin anatomik ve fiziksel özellikleri, malzemenin rutubeti, yoğunluğu, makine ve bıçak özellikleri gibi birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu çalışmayla, özellikle Akdeniz kuşağında sıklıkla kullanılan kızılçam kerestesine ait planyalama işleminde yüzey kalitesini etkileyen işleme faktörlerinin optimum düzeyi araştırılmıştır. Bu amaçla Taguchi deney tasarımı yöntemi kullanılmış, işleme faktörü olarak bıçak sayısı, kesme derinliği, kesme açısı, besleme hızı ve işleme yönü alınmış, bu faktörlerin farklı düzeyleri ile deneyler gerçekleştirilerek ortalama yüzey kabalık (Ra) değerleri iğne uçlu yüzey pürüzlülük ölçüm cihazı ile ölçülmüştür. Ölçüm sonuçları istatistik paket programlar kullanılarak bilgisayar ortamında analiz edilmiş, %95 istatistiki güvenilirlik düzeyinde varyans analizi ile test edilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre radyal ve teğet yüzeyler gürültü faktörü olarak alınmış, optimum ortalama yüzey kabalık değerine; 4 bıçaklı planya topu kullanılarak, 0,5 mm kesme derinliğinde, 460 kesme açısında ve 15 m/dak besleme hızında ulaşılmıştır. Ayrıca yüzey pürüzlülüğüne etkilemede öncelik sırası; ?besleme hızı > ?bıçak sayısı > ?kesme derinliği > ?kesme açısı olacak şekilde derecelendirilmiştir. İlgili fakörlerin yüzey pürüzlülük değeri üzerindeki etkileri grafiksel ve tablolu gösterimler ile ifade edilmiş, literatür bilgileriyle desteklenerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Surface smoothness on processed materials is one of the major characteristics of quality in wood processing industry. The quality of surface varies depending on a variety of parameters such as anatomic and physical features of the material, humidity, density, and machinery and blade characteristics. The present study investigated the optimal level of processing factors pertaining the surface quality of Turkish Red Pine timber. Taguchi experiment design was utilized in order to execute the purpose of the study. More specifically, number of blades, depth of cutting, cutting angle, feed speed were specified as processing factors. A number of experiments were undertaken measuring roughness values (Ra) of the abovementioned factors by using needle head equipment for surface roughness. The findings were analyzed by using statistical package programs. The reliability factor was found to be 95 % and was confirmed through variance analysis. Radial and tangent surfaces were regarded as noise factor. The optimum value of surface roughness was obtained by using four-blade planning ball with 0.5 mm cutting depth, 460 cutting angle and 15 m/min feed speed. In addition, the order of factors affecting surface smoothness was found to be ?feed speed > ?number of blade > ?cutting depth > ?cutting angle. The obtained values from the factors influencing the surface roughness were presented in tables and graphics and were interpreted in light of related literature.