Kızılçam (Pinus brutia Ten.) ve karaçam (Pinus nigra subsp. pallasiana) kabuklarının malçlama elemanı olarak kullanım olanakları
Application scope of Turkish red pine (Pinus brutia ten.) and Anatolian black pine (Pinus nigra subsp. pallasiana) barks as mulching technique
- Tez No: 414045
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DUTKUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Peyzaj Mimarlığı, Botany, Forestry and Forest Engineering, Landscape Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma; Isparta-Sütçüler İlçesinde yer alan Kızılçam (Pinus brutia Ten.) ve Karaçam (Pinus nigra subsp. pallasiana) ormanlıkları planlanmış ve yapılmıştır. Çalışmada; 10 adet örnek belirlenmiş, kesilmiş ve göğüs çapı, boy, kabuk kalınlığı ve kabuk miktarları ölçümü yapılmıştır. Buna göre; Ölçülen Kızılçam (Pinus brutia Ten.)'nın boy ortalaması 21.58 m. göğüs çapı ortalaması 52,70 cm yaş ortalaması 81,20 kabuk kalınlığının ortalaması ise 3,37 cm ve toplanılan toplam kabuk miktarı 922,90 kg Anadolu Karaçamı (Pinus nigra subsp. pallasiana)'nın boy ortalaması 18,20 m. Göğüs çapı ortalaması 62,20 cm yaş ortalaması 173,80 kabuk kalınlığının ortalaması ise 3,14 cm ve toplanılan kabuk miktarı ise 997,40 kg olarak bulunmuştur. Bu değerler ölçüsünde kabukların serildikleri yerler ile ilgili Kızılçam (Pinus brutia Ten.) kabuklarının sermiş olduğu alan 105 m2, Karacam (Pinus nigra subsp. pallasiana)'ın serilmiş olduğu alan ise 115 m2'lik alanı örtmüştür.
Özet (Çeviri)
This study is planned and done in Red Pine (Pinus brutia Ten.) And Black Pine (Pinus nigra subsp. pallasiana) forests located in Sütçüler, Isparta. In this study, 10 pieces of sample is determined and cut. Also diameter in 160 cm height, height of the tree, thickness of bark, volume of bark of these samples is measured. According to this study measured results are as follows; Average height of Red Pine (Pinus brutia Ten.) is 21.58 mt, average diameter in 1.60 mt is 52,70 cm, average age is 81,20 years, average thickness of barks is 3,37 cm and total volume of barks is 922,90 kg. Average height of Black Pine (Pinus nigra subsp. pallasiana) is 18.20 mt, average diameter in 1.60 mt is 62,20 cm, average age is 173,80 years, average thickness of barks is 3,14 cm and total volume of barks is 997,40 kg. As a result, the area of mulching with Red Pine (Pinus brutia Ten.) is measured as 105 m2 and the area of mulching with Black Pine (Pinus nigra subsp. pallasiana) is measured as 115 m2.