Antalya-Kemer yöresi kızılçam (Pinus brutia Ten.) ormanlarında yükseltiye bağlı olarak gövde, yaprak ve kabuk özelliklerindeki değişimin tespiti
Antalya- Kemer red pi̇ne (Pinus brutia Ten.) forest i̇n i̇ts body elevati̇ons, determi̇ne the change i̇n the properti̇es of the leaves and bark
  1. Tez No: 353523
  2. Yazar: SİNEM SEBAHAT ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL DUTKUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışması, Antalya Kemer yöresinde 0 ? 1400 m yükseklikte doğal olarak yayılış gösteren Kızılçam ormanlarında gerçekleşmiştir.Araştırma alanında toplam 8 farklı yüksekliği ve her yükseltide 10 ağaç örneklenerek 80 ağacın boy, göğüs çapı, yaş, kabuk kalınlığı değerleri ölçülmüştür. Çalışmada örnek ağaçlardan istatistiki olarak anlamlı kozalak boyu, kozalak çapı, yaprak boyu, glaf boyu ölçülmüştür.Çalışma sonunda ölçülen ağaçların boylarının ortalaması 12.96 m, göğüs yüksekliği çapı ortalaması 43.19 cm, yaş ortalaması 57.62, kabuk kalınlığı ortalaması 4.44 cm olarak bulunmuştur.Yaprak boy ortalaması 12.28 cm, glaf boy ortalaması 7.4 mm, kozalak boy ortalaması 7.12 cm, kozalak çap ortalaması 5.31 cm belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This master thesis Antalya Kemer region 0-1400 m high natural red pine forests were distributed.Research in the field will be a total of 8 to 10 trees of different heights and a total of 80 trees each elevation height, diameter at breast height, age, skin thickness were measured. Study, a statistically significant sample trees cone height, cone diameter, leaf lenght of glaf measured.Accordingly, the average lengths of the trees measured 12.96 m, average diameter at breast height 43.19 cm, mean age 57.62, 4.44 average Shell thickness was measured in cm.The average leaf length 12.28 cm, glaf average height of 7.4 mm, a mean height of 7.12 cm cone mean diameter of 5.31 cm, respectively.