Parabolik kollektörlü organik rankine çevriminin Isparta şartlarında incelenmesi
Analysis of organic rankine cycle with solar panel in terms of Isparta
  1. Tez No: 353562
  2. Yazar: AHMET ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞAT SELBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Hızla gelişen teknoloji ile birlikte, insanoğlunun enerjiye ihtiyacı da hızla artmaktadır. Günümüzde enerji ihtiyacımızın oldukça büyük bir kısmı fosil yakıtlardan (kömür, petrol, v.b.) karşılanmaktadır. Bugün bazı bilim adamları tarafından fosil enerji kaynaklarının yakın gelecekte tükenebileceği de tahmin edilmektedir. Bunun yanı sıra, fosil yakıtların çevreye vermiş oldukları çevreyle ilgili zararlar da göz önüne alındığında, bu kaynakların üzerinde fazlaca düşünülmesinin gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bunun sonucunda da yenilenebilir enerji kaynaklarına olan talep artmaya başlamıştır.Isıdan elektrik üretiminde kullanılan geleneksel teknoloji buhar türbinidir ancak uygun işletim için yüksek sıcaklık ve basınç gerektirmektedir. Düşük sıcaklıklarda (
Özet (Çeviri)
With rapidly developing technology, the need to energy of humanity has radiply been increasing. Today, most of our energy needs are met from fossil fuels (coal, oil, etc.). But nowadays, some scientists estimate that the fossil energy resources will run out in the near future. In addition, considering the environmental damages which some fossil fuels caused, the necessity of thinking seriously over these resources has emerged. As a result, there has been an ongoing demand for renewable energy sources.The conventional technology used to generate electricity from heat is steam turbine, but it requires high temperature and pressure for proper use. The preferred technology at low temperatures (