Bafra ekolojik şartlarında orta asit karakterli bir çayır alanında fosforlu gübreleme ve kireçlemenin ot ve ham protein verimi ile botanik kompozisyona etkileri
- Tez No: 35360
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
-32- 8. ÖZET Bu araştırma Bafra ekolojik şartlarında fosforlu gübreleme ve kireçlemenin asit karakterli tabii çayırın botanik komposizyonuna, yeşil ve kuru ot verimiyle ham protein oranı ve verimine etkisini incelemek amacıyla 1995 yılında yapılmıştır. Kirecin 3 (dekara 0, 220 ve 440 kg.) ve fosforun 3 (dekara 0, 5 ve 10 kg) dozunun kombinasyonlar halinde yer aldığı deneme“şansa bağlı bloklarda bölünmüş parseller deneme deseni”'ne göre kurulmuştur. Hasat, Mayıs ayının ikinci haftasında baklagillerin %50 çiçeklerime zamanında yapılmıştır. Toprağa kireç uygulaması Kasım ayında yapılmıştır. Fosfor uygulaması ise Ocak ve Şubat aylarında yapılmıştır. Deneme, orta asit reaksiyonlu, azot bakımından zengin, elve rişli fosfor bakımından fakir, potasyum yönünden zengin, kireçsiz killi bünyeye sahip toprakta yapılmıştır. Denemeden elde edilen sonuçlar aşağıdaki gibi özetlenebilir. 1. Fosforlu gübreleme tabii çayırda yeşil ve kuru ot verimini arttırmıştır. 2. Fosforlu gübreleme tabii çayırda botonik kompozisyonda baklagillerin oranını arttırırken, diğergillerin oranını azaltmıştır. 3. Toprak pH'sı 5.75 olan tabii çayırda kuru ot ve botanik kompozisyon üzerine kireçleme işlemi etkili olmamıştır. Kirecin kuru ot verimi üzerine etkisinin tam olarak belirlenebilmesi için daha yüksek kireç dozları ile çalışılabilir. 4. Benzer şartlardaki çayırlara yüksek yaş ve kuru ot verimi bakımından dekara 5 kg fosfor verilmesi tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
-33- 9. SUMMARY This study was conducted in Bafra to investigate the effects of phosphorus and liming on the botanical composition of acidic grasslands, FM yield, DM yield, the crude protein ratio and the crude protein yield in 1995. The experiment was set up as divided parcels in randomized block design. The expertment was used 3 rates liming (0, 220, and 440 kg/da) and 3 rates of phosphorus (0, 5, and 10 kg/da ). The grass was harvested in the second week of May 1994 when the legumes were %50 flowered. The lime was applied in November 1994. The phosphorus was applied in January and February 1995. The experiment was conducted in medium acid clay soil with high nitrogen potassium, low available phosphorus and no lime content. The result can be summarized as follows: 1. Phosphorus increased FM and DM yields in grassland. 2. Phosphorus increased the legume ratio while had on effect on the rate of grass. On the other hand phosphorus decreased the ratio of other plants. 3. Liming had no effect on DM yield and the botanical composition of soil with 5.75 pH level. In order to determine the effects of liming on DM yield completely, high levels of lime can be used for other experiments. 4. Under similar conditions, 5 kg/da phosphorus can be recommended for high FM and DM yield in grasslands.