Samsun Kocadağ ve çevresinin florası
  1. Tez No: 35359
  2. Yazar: ADNAN AKÇİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
in SAMSUN KOCADAĞ VE ÇEVRESİNİN FLORASI ÖZET Araştırma alam olan Kocadağ, Türkiye florasında belirtilen kareleme sistemine göre, A6 karesi ve Samsun ili sınırlan içerisinde bulunmaktadır. Kocadağ, Samsun-Bafra karayolunun televizyon istasyonu sapağından yaklaşık 14 km. güneydedir. En yüksek noktası 1250 m. olan Kocadağ, kuzeydoğu yönünde 5 km. uzunluktadır. Araştırma alanında genellikle Quercus cerris L. var. cerris ve Q. petraea (Mattuschka) LiebL subsp. iberica (Steven ex Bieb.) Krasslia ormanları hakimdir. Fakat birçok yerde bu ormanlar biyotik faktörlerin etkisiyle uzun yıllardan beri tahrip edilmiş olup, bugün bölgenin birçok yerinde bozuk orman ve çalı görünümündedir. Bu alanlarda bu ormanların yerini Rhododendron hıteum Sweet toplulukları almıştır. Araştırmalarımız süresince araştırma alanında 74 famüyaya ait 206 cins, 308 tür ve tür altı takson tesbit edilmiştir. Bunlardan ancak 141 tanesinin floristik bölgeleri belMenebilrniştir. Bu taksonlardan % 33,14'ü Euro.-Siberian (Bunun % 8,19'u Euxine, % 2,62'si Hyrcano-Euxine'dir), % 6,53 'ü Mediterranean ve % 3,26'sı da Irano-Turanien floristik bölgelerine aittir. Floristik bölgeleri bilinmeyen ve kozmopolit taksonknn tüm floraya oranı ise % 54,22 oranında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The study area (Kocadağ) is located in Samsun and A6 square according to the grid system in the flora of Turkey. Kocadağ İs situated 14 1cm. south of the coiner of Samsurt- Bafiaroad. The highest point of Kocadağ is 1250 m. in high and has a 5 km. lenghtinthe northeast direction. Quercus cerris L. var. cerris and Q. petraea (Mattuschka) Liebl. subsp. iberica (Steven ex Bieb.) Krasslin. is quite widespread in the study area. But these forests have been constantly destroying by antropogenic factors and they are turned in to degraded forest and shurb communities. As a result of the destruction Rhododendron htteum Sweet communities replaced this forests. During the study, 206 genus,308 species, subspecies and varieties belonging to 74 families has been found. It has only been cbtermind the floristic region of 141 taxa. Of these taxa 33.44 % is belonging to Euro-Siberian and 8.19 %, 2.62 %, 6.53 % and 3.26 % are belonging to Euxine, Hyrcano-Euxine, Mediterranean and Irano-Turanien floristic regions. The percentage of pluriregionals and cosmopolition taxa is 54.22 %.