Surface interactions of humic acid - anion doped titania binary system
Hümik asit - anyon bağlı titanya ikili sisteminin yüzey etkileşimleri
  1. Tez No: 353650
  2. Yazar: AYTAÇ PERİHAN AKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA MİRAY BEKBÖLET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 393
Özet
Hümik asitler toprakta ve sulu ortamdaki kirleticilerinin taşınımına sebep olan, organik moleküllerin bağlanma mekanizmasında aktif rol oynayan zayıf polielektrolitlerdir. Hümik asitler suyun arıtımı sırasında uzaklaştırılması gereken doğal organik maddelerin önemli fraksiyonlarını oluştururlar. Geleneksel arıtma yöntemlerine ilaveten, ileri oksidasyon yöntemlerinin uygulanması daha spesifik olarak fotokataliz son yıllarda çok dikkat kazanmıştır. Titanyum dioksit (TiO2) evrensel olarak standart bir fotokatalist olarak tanımlanır. Fotokataliz yüzey odaklı bir mekanizma boyunca vuku bulduğundan dolayı, TiO2 türlerinin adsorplama özellikleri özel ilgisini korur. Ayrıca, bugünlerde görünür ışıkta aktif olan TiO2 sayısız araştırmanın konusu olmuştur. Anyon bağlı oksit yüzey ve hümik alt fonksiyonları arasında yaygın olan yüzey etkileşimlerinin anlaşılması, fotokataliz sırasında hümik maddelerin rolünün belirlenmesi için önemlidir. Bu çalışmanın amacı, yalın TiO2 ve anyon bağlı TiO2 gibi TiO2 türleri ile hümik asitin farklı moleküler boyut fraksiyonları arasındaki yüzey etkileşimlerini araştırmaktır. Bu çalışmada, iki farklı ticari TiO2 türü (Degussa P-25 ve Hombikat UV-100) kullanılmıştır. Adsorpsiyon deneyleri, farklı moleküler boyut fraksiyonlarına sahip olan hümik asit çözeltileri (0.45 µm filtre edilmiş fraksiyon, 100 kDa fraksiyon ve 30 kDa fraksiyon) ile yürütüldü. Ayrıca adsorbanlar olarak 0.1-1.0 mg mL-1 aralığında yalın TiO2 ve anyon bağlı TiO2 türleri (N-bağlı TiO2, S-bağlı TiO2, C-bağlı TiO2 ve N-S eş-bağlıTiO2) kullanılmıştır. Hümik asit ve onun moleküler boyut fraksiyonlarının yalın TiO2 ve anyon bağlı TiO2 türleri üzerindeki adsorpsiyonu, UV-görünür bölge spektroskopik parametreleri; renk oluşturan gruplar (Color436) ve UV absorplayan merkezler (UV365, UV280 ve UV254) ve emisyon ve eş zamanlı tarama modları içeren floresans spektoskopisi ve çözünmüş organik karbon bakımından değerlendirilmiş ve kıyaslanmıştır. Adsorpsiyon izotermleri, adsorpsiyon izoterm tiplerine göre değerlendirilmiştir (C, L ve S). Adsorpsiyon izotermlerinin, spesifik UV-görünür parametrelerinin sonuçları değerlendirilerek Freundlich ve Langmuir adsorpsiyon izoterm modellerine modellemeleri yapılır. İki farklı TiO2 türü (Degussa P-25 ve Hombikat UV-100) üzerindeki bağlanmanın etkisi, humik asitin azalan moleküler boyutunun rolü boyunca değerlendirilebilinir. En önemli etki, hümik asitin sulu çözeltilerinde mevcut olan TiO2 türlerinin yüzey özelliklerine dayandırılabilinir. Hümik asitin değişen moleküler boyut fraksiyonlarına bağlı olan sonuçlar TiO2 türlerinin şekilsel özelliklerine göre dikkate değer farklılıklar göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Humic acids are natural weak polyelectrolytes which play active role in binding mechanism of organic molecules that results in the transportation of contaminants in soils and aquifers. Humic acids constitute the major fraction of natural organic matter that should be removed during water treatment. Besides conventional treatment methods, application of advanced oxidation processes more specifically photocatalysis has gained much attention in recent decades. Titanium dioxide (TiO2) is universally recognized as a standard photocatalyst. Since photocatalysis occurs through a surface oriented mechanism, the adsorptive properties of TiO2 specimens deserve special attention. Moreover, nowadays visible light activated TiO2 has been the subject of numerous investigations. The understanding of the surface interactions prevailing between the anion doped oxide surface and humic subfractions is important for the determination of the role of humic substances during photocatalysis. The aim of this study was to investigate surface interactions between different molecular size fractionations of humic acid and TiO2 specimens, namely bare TiO2 and anion doped TiO2. In this study, two different commercial TiO2 specimens (Degussa P-25 and Hombikat UV-100) were used. Adsorption experiments were conducted with humic acid solutions having diverse molecular size fractions (0.45 µm filtered fraction, 100 kDa fraction and 30 kDa fraction). Moreover, bare TiO2 and anion doped TiO2 (N-doped TiO2, S-doped TiO2, C-doped TiO2 and N-S co-doped TiO2) specimens in the range of 0.1-1.0 mg mL-1 were used as adsorbents. Adsorption properties of humic acid and its molecular size fractions onto bare TiO2 and anion doped TiO2 specimens were evaluated and compared in terms of UV-vis spectroscopic parameters i.e. color forming moieties (Color436) and UV absorbing centers (UV365, UV280 and UV254) and fluorescence spectroscopy in emission and synchronous scan modes as well as dissolved organic carbon. Adsorption isotherms were evaluated in terms of the adsorption isotherm types (Types C, L and S). Adsorption isotherms were modeled to Freundlich and Langmuir adsorption isotherm models by evaluating the results of specified UV-vis parameters. The effect of doping on two different TiO2 specimens (Degussa P-25 and Hombikat UV-100) could be evaluated through the role of decreasing molecular size of humic acid. The most significant effect could be attributed to the surface properties of TiO2 specimens present in aqueous solutions of humic acid. The results based on varying molecular size fractions of humic acid displayed remarkable differences with respect to the morphological character of TiO2 specimens.