Modeling antibiotic transport and mapping the environmental risk in the Marmara region by using geographical information systems (GIS)
Marmara bölgesi̇'nde antibiyotik taşınımının modellenmesi ve coğrafi̇ bi̇lgi sistemleri (CBS) kullanılarak çevresel riskin haritalanması
- Tez No: 353649
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAŞAK GÜVEN, PROF. DR. IŞIL BALCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Çevre Mühendisliği, Geography, Environmental Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
İnsan nüfusu arttıkça, hayvancılık faaliyetleri son birkaç on yıldır daha da yoğunlaşmaya başlamıştır. Veteriner antibiyotikleri hayvan sağlığı ve yönetimi açısından en yaygın tercih edilen ilaç türlerinden bir tanesidir. Antibiyotiklerin kayda değer fraksiyonları hayvan atığında ortaya çıktığı için; tarımsal arazilere hayvan atıklarının gübre olarak uygulanmasından dolayı, antibiyotikler hem gübreden toprağa geçerek toprak kalitesini hem de yüzeysel akışla yüzey sularına taşınarak su kalitesini etkileyebilmektedirler. Çevrede ortaya çıkan antibiyotikler, toksik etkilere ve antibiyotiğe dirençli bakteri gelişimine neden olabildikleri için, kimyasal kirliliğe yol açan bu mikro kirleticilerin yan tesirleri hakkındaki duyulan endişe artmaya başlamıştır. Bilimsel bir proje kapsamında, Türkiye'de Marmara Bölgesi'nin çeşitli tarım arazilerinden önceden toplanan toprak ve gübre numunelerinde antibiyotik konsantrasyonları ölçülmüştür. Bu çalışmanın amacı ise, antibiyotik taşınımı açısından risk azaltma aksiyonlarının alınmasının gerekli olabileceği mera alanlarını belirleyerek Marmara Bölgesi'ne ait çevresel risk haritaları yaratmaktır. İlk olarak; Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) aracılığıyla havza ve althavza gibi farklı hidrolojik ve hidrolik özelliklere sahip yönetilebilir modelleme birimlerine bölünen çalışma alanında, yağış olaylarından kaynaklanan yüzeysel akış miktarı ve hidrolikler, Yağmur Suyu Yönetim Modeli (SWMM) uygulanarak simule edilmiştir. İkinci olarak, Marmara Bölgesi'nde önceden analiz edilmiş antibiyotik türlerinin taşınımı, Hollanda Ulusal Halk Sağlığı ve Çevre Enstitüsü (RIVM) tarafından sağlanan maruziyet modeli kullanılarak araştırılmıştır. Son olarak, Marmara bölgesindeki antibiyotik taşınım riski bütün mera alanları için geliştirilen çok kriterli karar analizi yaklaşımı (MCDA) ve CBS teknikleri yardımıyla haritalanmıştır.
Özet (Çeviri)
As human population increases, livestock farming has become more intensive for several decades. Veterinary antibiotics (VAs) are one of the most widely preferred drugs for animal health and management. Since a considerable fraction of antibiotics is excreted in animal waste; antibiotics can affect both soil quality by leaching from manure to soil and water quality by transporting to surface waters via runoff following to application of animal waste as manure on agricultural lands. Due to the fact that released antibiotics can lead to toxic effects and development of antibiotic resistant bacteria in the environment, there has been an increased concern about the adverse impacts of these micro pollutants causing chemical pollution. The antibiotic concentrations were previously measured in the soil and manure samples collected from various agricultural lands of the Marmara Region of Turkey in the scope of a scientific project. The aim of this study is to create environmental risk maps belonging to the Marmara Region in terms of antibiotic transport by determining risky pasture lands where risk mitigation actions would be essential. First of all, Storm Water Management Model (SWMM) was applied to simulate runoff water quantity stemming from rainfall events and hydraulics in the study area, which is divided into manageable modeling units such as catchments and subcatchments having different hydrological and hydraulic characteristics via Geographical Information Systems (GIS). Secondly, the transport of previously analyzed antibiotics in the Marmara Region was investigated by using the exposure model supplied by National Institute of Public Health and the Environment in The Netherlands (RIVM). Finally, the environmental risk of antibiotic transport in the Marmara Region was mapped with the help of GIS techniques by developing a Multi-Criteria Decision Analysis (MCDA) approach for all pasture lands.