Gayrimenkul geliştirme projelerinde yasal süreç yönetimi (İstanbul'da bir örnek incelemesi)
Legal process management in real estate development (Case study in İstanbul)
- Tez No: 353735
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ YÜZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Gayrimenkul geliştirmenin hukuki altlığını oluşturan yasal ve idari süreçler inşaat alanı, proje ve satış süreci, proje karlılığı gibi konulara etkilerinden dolayı stratejik bir öneme sahiptir.Gayrimenkul geliştirme projelerinde yasal süreç yönetiminin parsel ve bölge ölçeğinde hukuki ve ekonomik etkilerinin yanı sıra, sosyal ve toplumsal etkileri de bulunmaktadır. Yasal süreç yönetiminin amacı, yapıların fen, sanat, sağlık kurallarına ve tüm mevzuat hükümlerine uygun olarak inşa edilmesi, nitelikli, sağlam, sağlıklı olarak tamamlanarak tam ve güvenli biçimde sahiplerine ve kullanıcılarına teslim edilmesidir. Tüm paydaşlar dikkate alındığında, yasal süreç yönetiminin uygulanması ile elde edilen faydaların ortak noktası kamu yararıdır. Gayrimenkul geliştirme süreçlerinin iyileştirilmesi için tüm paydaşların beklentilerini karşılamaya yönelik uygulamalar yapılmalı, idare, geliştirici ve müşteri arasındaki denge kamu yararı gözetilerek sağlanmalıdır. Çalışmanın amacı, uluslararası çapta kabul görmüş gayrimenkul geliştirme modelleri ve ilkeleri ile Türkiye'de yürürlükte olan mevzuat doğrultusunda, geliştirme faaliyetlerinde yasal süreçlerin öneminin vurgulanması ve İstanbul'da yakın zamanda gerçekleştirilmiş bir projeden örneklerle gayrimenkulün geliştirilmesi faaliyetinde yasal süreç yönetimi aşamalarının detaylı olarak incelenmesidir. Birinci bölüm, tezin girişi olup, tezin amacı, kapsamı ve çalışmada kullanılan yöntemler ele alınmıştır. İkinci bölümde, gayrimenkul geliştirme kavramı, tanımı, süreci, aktörleri, yasal süreç yönetiminin gayrimenkul geliştirme süreci içindeki yeri ve son yıllarda dünyada ve Türkiye'deki gayrimenkul geliştirme sektörü incelenmiştir. Üçüncü bölümde, yasal süreç yönetiminin kavramsal çerçevesi ve önemi, ABD'de yapılan uygulamalar, yasal süreç yönetiminin evreleri ve alt süreçleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde, İstanbul'da geliştirilmiş bir proje örneğinde inşaat öncesi, inşaat aşaması ve inşaat sonrası yasal süreç yönetimi analizi yapılmıştır. Son bölümde, çalışma sonucunda ortaya çıkan bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Legal and administrative processes which constitute juridical pad of real estate development have strategic importance due to effects on area of construction, project and sales process, project profitability subjects. Legal process management has not only juridical and economic, but also social influences on parcel and region scale real estate development projects. Objectives of legal process management are to build construction proper to engineering, skill, health and regulation conditions, to complete and deliver reliable structures to owners and users.Considering the shareholders in real estate development, mutual benefit in implementation of legal process management is public interest. Improvement of real estate development processes could be achieved by practices which meet shareholders' common expectations and establish balance between regulator, developer and customer regarding public interest. Purpose of the study is, to emphasize legal process management in accordance with current legislation in Turkey and internationally recognized real estate development models and principles. Legal process management stages are analysed with examples of implemented project in İstanbul In the first chapter, the purpose of the study and methods used for the study are mentioned.In the second chapter, real estate development notion, definition, process, players, status of legal process management in development process, real estate development industry worldwide and all across Turkey in recent years are studied. In the third chapter, conceptual framework for legal process management and significance, current practices in the USA, phases of legal process management and sub-processes are examined. In the fourth chapter, legal process management is analyzed in pre-construction, construction and after construction stages through developed project in Istanbul. Conclusion and evaluations are in the last chapter.