Suçluların geri verilmesi
Extradition
  1. Tez No: 353821
  2. Yazar: COŞKUN NECMİ SAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
Suçluların geri verilmesi, uluslararası adli yardımlaşmanın en önemli unsurlarındandır. Bu çalışmamızda, uluslararası ceza hukuku açısından kurumun genel yapısı açıklanmaya çalışılmıştır. Suçluların geri verilmesi, Türk Ceza Kanunu, Avrupa Suçluların Geri Verilmesine Dair Sözleşmesi ve çeşitli ülke kanunları ve mahkeme kararları doğrultusunda incelenmiştir. Siyasi suçlar istisnası ve suçluların geri verilmesinin insan hakları ile arasındaki ilişkisi ele alınmıştır. Suçluların geri verilmesi ile ilgisi olan, başka ülkelerden suçluların zorla kaçırılması, Avrupa Birliği üye devletleri arasında uygulamaya konulan, suçluların üye devletlere doğrudan teslimini öngören Avrupa Tutuklama Emri, Uluslararası Ceza Mahkemesine suçluların teslimi konuları, ?aut dedere aut judicare? ilkesi ile farkları ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Extradition is one of the most important instruments of international judicial assistance. In our study, the general state of the establishment is tried to present in terms of international criminal law. Extradition is analysed in line with Turkish Penal Code, European Convertion on Extradition, law of many countries and verdict of court. Political crimes exception discusses the relation between extradition and human rights. In our study, these are as well presented: -Abducting criminals by force from foreign countries, -The European Arrest Warrant (EAW) which is put inpractice among the EU Country and tells that criminals should directly surrender to the member country. -In State to the International Criminal Court, issue of surrender. -Principle of ?aut dedere aut judicare?.