Kamu özel işbirliği
Public private partnership
  1. Tez No: 353833
  2. Yazar: FATMA CEREN YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANIL ÇEÇEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 311
Özet
1980'lerden bu yana yaygınlaşan özelleştirme uygulamaları ve bunun yansıması olarak kamu hizmetlerinin özel kişilere gördürülmesini hedefleyen politikalar kamu hizmetlerinin örgütlenme ve finansmanında esneklik arayışlarının bir ürünü olan Kamu Özel İşbirliği kavramını ortaya çıkarmıştır. Kamu yönetimi reformunun önemli bir unsuru olarak düşünülen Kamu Özel İşbirliği 1990'lı yıllarla birlikte dünya genelinde gerek hükümetlerin gerekse uluslararası sermayenin önemli gündem maddelerinden biri haline gelmiştir. Kamu Özel İşbirliği, kamu harcamalarının azaltılması, kamusal faaliyetlerin politik alandan çekilmesi ve idari işleyişin piyasa mantığına uydurulmasına yönelik yaklaşımları da açılarını içermektedir. Bugün dünya ekonomik sisteminin 1930'lardan bu yana karşı karşıya geldiği en yaygın kriz derinleşirken, değişim taleplerinin artmakta olduğu izlenmektedir. Ancak bu değişim talepleri dünyada olduğu gibi Türkiye'de de değişim taleplerinde ifadesini bulan bazı kavramların içeriği boşaltılarak olmamalıdır. Belirtilen hassasiyetle bu çalışmada, geçmişi eski olmakla birlikte kamu hizmetlerinin örgütlenmesinde önemli bir yer tutan Kamu Özel İşbirliğinin öncelikle kuramlaştırılması ve açıklanması üzerinde durulmuştur. Burada amaç, kavrama ilişkin muğlaklığın giderilerek Kamu Özel İşbirliğini belli bir politikaya hizmet eder şekilde meşrulaştırmak olmamıştır. Kamu Özel İşbirliği ile diğer kavramlar arasında ilişki kurularak, Kamu Özel İşbirliğinin siyasal temelleri, gelişimi, kamu hukukunun genel prensipleri bağlamında değerlendirilmesi ve Türkiye'deki durumu, hukuki yansımalarıyla birlikte ve belli bir nedensellik içinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Privatization implementations growing since 1980's and as a result, policies intending public services to be made by private sectore has generatedPublic Private Partnership, which is the result of seeking flexibility in organizing and financing public services. Public Private Partnership which is considered as an important factor of public administration, has become an important agenda article of both governments and international funds around the world from 1990's.Public Private Partnership includes approaches about decreasing public expenditures, removing public activities from political basis and adaptation of administrative operation to the market logic. Today while the most common crisis which the world has ever faced since 1930's is getting worse, increase in demands for the change has been strongly observed. But these demands for the change should not take place emptying some concepts which find it's meaning in the demans for change in Turkey as takes place in the world. Represented sensitively in this study, Public Private Partnership's principally theorising and statement is emphasized, which although has an extensive past about occupying an important place in organising public services.The aim in here is not to legitimize Public Private Partnership serving to an obvious policy by removing the vagueness of the concept. Establishing relationship with Public Private Partnership with other concepts, Public Private Partnership's political basics, development, evaluation in general principles of public law, condition in Turkey is analysed with legal reflections and in a relation of causality.