Hedley Bull'un uluslararası toplum kuramı ve uluslararası rejimlerin dönüşümü: Soğuk Savaş sonrası Batı uluslararası toplumu
Hedley Bull's international society theory and the transformation of international regimes: West international society after Cold War
- Tez No: 353834
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇINAR ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tez, uluslararası ilişkiler teorilerinin iki farklı yaklaşımı olan ancak aralarında benzerlikler bulunan Hedley Bull'un uluslararası toplum yaklaşımı ve rejim teorisinin sentezini yaparak, bu sentezden test edilebilir bir hipotez üretmeyi amaçlamıştır. Birinci bölümde Hedley Bull'un uluslararası toplum yaklaşımı açıklanmış ve Bull'un bu yaklaşımının ağırlıklı olarak düzen kavramı ile ilişkilendirdiği tespit edilmiştir. İkinci bölümde uluslararası ilişkilerin toplumsal yönüne vurgu yapan bir teori olan rejim teorisi ele alınmış ve uluslararası rejimlerin oluşumu, istikrarı, değişimi ve aktör davranışlarına etkisi incelenmiştir. Üçüncü bölümde bu iki yaklaşımın ortak yanları ve farklılıkları ortaya konmuştur. Son bölümde ise bu iki yaklaşımın sentezi yapılarak“Batı Uluslararası Toplumunda”düzene yönelik bir istikrar analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis has aimed to produce testable hypothesis by making a synthesis of Hedley Bull's international society approach and regime theory, both of which are distinctive approach of international relations theory. In the first chapter, Hedley Bull's international society approach has been explained and deducted that Bull's this approach is heavily associated with order concept. In the second chapter, regime theory , the other theory which stresses the societal dimenson of international relations, has been explained and the regime formation, maintanence, change and the impact of regimes on state behaviours has been examined. In the third chapter, common features and differances of these two approaches has been showed. In the final chapter, a stability analysis of“West International Society”has been made by making a synthesis of this two approach.