Lokalize prostat kanser tanılı hastalarda tedavi sonrası yaşam kalitesi
Post-treatment quality of life in patients diagnosed with localized prostate cancer
- Tez No: 353947
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT DÖNMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada lokalize prostat kanseri tanısı almış hastalarda tedavi sonrası yaşam kalitesini değerlendirmeyi amaçladık. Bu amaçla Mart 2003- Eylül 2012 tarihleri arasında, lokalize prostat kanseri tanısı konulan ve bu nedenle radikal prostatektomi ameliyatı yapılan 55 hasta ve eksternal radyoterapi alan 53 hastaya, tedavi sonrası yaşam kalitesini değerlendirmek amacıyla EORTC QLQ-C30 ve EORTC QLQ-PR25 anket modülleri soruldu. Her iki gruba ait genel sağlık durumu/ yaşam kalitesi, fonksiyonel ve semptom skorları hesaplandı. QLQ-C30 modülü alt birimi olan genel sağlık durumu/ yaşam kalitesi skorlarında, iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. QLQ- C30 fonksiyonel skalasının altbirimi olan fiziksel fonksiyon skoru ve algılama fonksiyon skoru radikal prostatektomi grubunda, radyoterapi grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu. QLQ-C30 semptom skalasında yorgunluk, nefes darlığı ve finansal zorluk skorları radikal prostatektomi grubunda, radyoterapi grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük saptandı. Her iki tedavinin alt üriner sistemdeki etkileri incelendiğinde, QLQ-PR25 modülünde, semptom skalasında, üriner semptomlar ve depolama semptomlarına ait skorlar radikal prostatektomi grubunda, radyoterapi grubuna göre anlamlı düzeyde düşük saptandı. QLQ-PR25 modülünde, fonksiyonel skalada, seksüel fonksiyon skorunda, radyoterapi grubunda radikal prostatektomi grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptandı. Lokalize prostat kanserli hastalarda, tedavi seçeneklerinin yaşam kalitesine etkisi ve hastanın beklentileri tedavi seçiminde faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to evaluate the post- treatment quality of life outcomes of men diagnosed with prostate cancer. Between March 2003 and September 2012, a total of 108 patients diagnosed with localized prostate cancer were evaluated with EORTC QLQ-C30 and EORTC QLQ-PR25 questionnaire modules to assess the post-treatment quality of life outcomes. 55 patients were treated with radical prostatectomy and 53 were treated with external beam radiotherapy. For each group of patients, scores concerning the global health status and the quality of life were calculated along with the functional scores and the symptom scores. Global health status and quality of life scorings, which are recognized as the subunits of QLQ-C30 questionnaire module, showed no statistically significant difference between the two patient groups. Physical and cognitive functional scorings, which are the two subunits of QLQ-C30 functional scale, were significantly higher in radical prostatectomy group than the radiotherapy group. In QLQ-C30 symptom scale; fatigue, dyspnoea and financial difficulty scorings found to be significantly lower in radical prostatectomy group than the radiotherapy group. Assessment of the effects of these two treatment methods on lower urinary tract was achieved by using QLQ-PR25 module symptom scale. Scores concerning urinary symptoms and bowel symptoms were significantly lower in radical prostatectomy group than the radiotherapy group. Functional scale of QLQ-PR25 module showed significantly higher scores for sexual functioning assessment in radiotherapy group than the prostatectomy group. In conclusion, considering the effects of the different treatment options on patients? quality of life and taking the expectations of each patient into account may be adventageous when choosing treatment for localized prostate cancer patients.