Haydarpaşa Kampüsü'ndeki öğrencilerin üreme sağlığı/cinsel sağlık konularındaki bilgi, tutum ve davranışları ve ilgili faktörlerin belirlenmesi
  1. Tez No: 354016
  2. Yazar: FİGEN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞANDA ÇANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Dünya nüfusu içinde giderek artan oranlan, erken cinsel aktivite, cinsellik ve üreme sağlığı konularında bilgi eksikliği ve HIY/AÎDS ile enfekte gençlerin sayılarının artması nedeniyle, gençlerin üreme sağlığı dünyanın öncelikli konulan arasında yer almaktadır.Bu araştırmanın amacı, Haydarpaşa kampsündeki gençlerin, Üreme sağlığı / Cinsel Sağlık (ÜS/CS) konusundaki mevcut bilgi tutum ve davranışlarım ve ilgili faktörleri saptayarak, ileride yürütülecek olan akran eğitimi modeli ile gençlerin üreme sağlığı konusunda bilinçlendirilmesi çalışmasına ışık tutmaktır. Tanımlayıcı tipte olan bu çalışmada 2628 kişiye ulaşılmıştır (% 72.9). Katılan öğrencilerin 53.8'i kadındır, öğrencilerin yaş ortalaması 20.7±1.7'dir. Araştırmaya katılan öğrencilerin % 34.4'ü halen sigara içmektedir. En çok bilmen kadm üreme organı överlerdir ve doğru bilinme oranı toplamda %55.3'tür. En çok doğru bilinen erkek üreme organı scrotumdur ve doğru bilinme oram toplamda %55.32'tür. Araştırmaya katılan öğrencilerin Cinsel Sağlık/Üreme Sağlığı Konularında Bilgi kaynaklan arasında en çok, hem kız ve hem de erkek öğrencilerde kitap/dergi/gazete, ve arkadaş gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Reproductive health of young people has become important issue of the world because of their increasing ratio, early sexual activity, lack of knowledge about sexual and reproductive health and increasing number of HIV/AIDS infected young people. This study was conducted to identify the knowledge , attitude and behavior of young people in Haydarpaşa Campüs, about sexual and reproductive health and related factors for another Project to improve these young people knowledge through peer education model. In this descriptive study 2628 students were reached (%72.9). Of the participants 53.8% were female and mean age (±SD) was 20.7±1.7 years. 34.4% of students were current smokers. The most known female reproductive organ was ovary and right answer ratio was 55.3%. The most known male reproductive organ was scrotum and right answer ratio was 55.32%. The most common sources of reproductive health/sexual health (RH/SH) knowledge were book, newspaper and peers in both sex. According to study results; RH/SH knowledge scores of 47.9% of students were found lower than the mean score. Knowledge scores of females were higher than those of males (pO.OOl). In this study, high level of mother education, older age, to have current gir lor boyfriend and being married, level of communication others on RH/SH were associated with high scores of RH/SH knowledge. Living abroad until 12 years, having sexual intercourse were not associated with RH/SH knowledge.