Sigara izmarit zifiri üzerine kromatografik çalışmalar
  1. Tez No: 35402
  2. Yazar: Ş.FATMA AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ÖZCÜMDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
III ÖZ Bu çalışma 6 bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünden sonra ikinci bölümde bazı polisiklik aromatik hidrokarbonların (PAH) ters-faz ve normal faz kolonlarda yüksek basınç sıvı kromaîografisinde (HPLC) alıkonma mekanizmaları incelenmiştir. PAH ların ters-faz kromatografîk ayırımının normal fazdan daha iyi olduğu görülmüştür. Üçüncü bölümde ters-faz HPLC kullanarak tek ve beş sigara izmaritindeki benz(a)pirenin (BaP) geri alınabilirliği incelenmiş ve gerçek örneklere uygulanmıştır. Geri alınabilirlik %50.92 olurken üç farklı sigara filtresinde ortalama 78 ng/filtre BaP bulunmuştur. Dördüncü bölümde XAD-2 reçinesinin sigara filtresindeki BaP adsorpsiyonu, beşinci bölümde ise sigara kalitesini belirlenmesinde gaz kromatografisinde elde edilen kromatogramm“Finger- Print”olarak kullanılabilirliği incelenmiştir. Sonuncu bölümde de zifir eksfrakularında bulunan yüksek moleküllü maddelerin kütle spektrumu yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This gtudy is given in six chapters. After giving general properties of cigarette and filter tar in the first chapter, the second chapter covers the retention mechanizms of pohycyclic aromatic hydrocarbons (PAHs) in normal and reverse phase High Pressure liquid Chromatography (HPLC). The nurd chapter presents the recovery studies of benzo(a)pyrene (BaP) from cigarette filter tar. Maximum recovery of 50.92 per cent was obtained. In the fourth chapter, use of XAD-2 resin for filter extract were examined. The possibility of use of gas chromatogram as“Finger- Print”for cigarette quality is studied in chapter five. Finally chapter six gives the gas chromatogram, together with mass spectra, of a filter extract to see various compounds.