Sıçanlarda karsinojen ile oluşturulan deneysel kolon kanseri modelinde süt serumu proteinlerinin etkisi
  1. Tez No: 354060
  2. Yazar: WAFİ ATTAALLAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. ÖZDEMİR AKTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Daha önceki çalışmalarda, peyniraltı suyundan elde edilen süt serumu proteinlerinin kanser oluşumu dahil bir çok patolojik olayda yararlı etkileri gösterilmiştir. Bu çalışmada süt serumu proteinlerinin (whey) kolorektal kanser gelişimindeki koruyucu etkisi araştırılmıştır. Sıçanlarda kolorektal kanser oluşumu 13 haftalık Wistar Albino erkek sıçanlara azoxymethane (AOM) 15 mg/kg, subkutan ve haftada bir olmak üzere ardışık iki kez verilerek sağlandı. Bir hafta sonra buna ek olarak sıçanların içme sularına % 2 konsantrasyonda olacak şekilde dextran sulphate-sodium (DSS) eklendi ve beş gün süre ile bu suyu içmeleri sağlandı. Onbeş günlük aradan sonra bu işlem toplam dört kez tekrarlandı. Tümör grubu (n=11) sadece AOM ve DSS alırken, tümör+whey proteini grubu (n=11) bunlara ek olarak 2cc/rat, gavaj ile haftada iki kez, 15 hafta boyunca whey proteini aldı. Tüm bu işlemlerin sonunda (15 hafta) sıçanlar sakrifiye edildi. Onbeş hafta sonunda sıçanlarda makroskopik ve mikroskopik kanser gelişimi izlendi. Biyokimyasal olarak da kolon ve karaciğer dokusunda lipit peroksidasyonu, protein oksidasyonu ve glutatyon (GSH) düzeylerine bakıldı. Yapılan biyokimyasal incelemelerde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Her iki grupta da (tümör ve tümör+whey gruplarında) % 91.9 oranında makroskopik tümör gelişimi saptandı. Mikroskopik değerlendirmede aberran fokal kript tümör grubunda % 45.6 oranında görülürken tümör+whey grubunda % 27.3 oranında görüldü (p=0.7). Tümör grubunda %90.9 oranında erken adenom gelişimi izlenirken tümör+whey grubunda bu oran %45.5 bulunmuştur (p=0.06). Her iki grupta %27.0 oranında geç adenom gelişimi izlendi (p=1.0). Tümör grubunda %18.2 oranında intramukozal karsinom gelişimi izlenirken tümör + whey grubunda bu oran %27.3 bulunmuştur (p=1.0). Tümör grubunda %18.2 oranında invaziv adenokanser geliştiği izlenirken, diğer grupta bu oran % 9.0 bulunmuştur (p=1.0). Patolojik bulgularda da iki grup arasında istatistiksel fark saptanmadı. Sonuç olarak çalışmamızda whey proteini verilen sıçanlarda kolon kanseri gelişiminin engellenmediği gözlendi. ANAHTAR SÖZCÜKLER: kolon kanseri, AOM, whey proteini, GSH, Sıçan
Özet (Çeviri)
Recent studies have shown that whey protein has a lot of useful effects including the anti-cancer effect. In this study we examined the protective effect of dietary whey protein against Azoxymethane induced colon cancer development in Wistar rats. Adult Wistar albino male rats (13 weeks of age) recieved azoxymethane (AOM) once a week for two weeks(s.c., 15mg/kg). Seven days later, %2 dextran sulphate-sodium (DSS) was given by putting in the drinking water over 5 days, followed by 15 days of regular water. This cycle was repeated a total of 4 times. The animals were sacrificed 15 weeks after the last AOM injection. . Tumor group (n=11) recieved only AOM and DSS, while tumor+whey group (n=11) receiving aditionally enterally 2cc/rat of whey protein along 15 weeks twice weekly. After 15 weeks macroscopic and microscopic cancer development were identified in rats. Colon and liver were removed and then lipid peroxidation, protein peroxidation and GSH concentrations were determined. No statistically significant differences were noted between the biochemical values of the groups. In both groups 91,9% of rats developed macroscopical tumors. All tumors were evaluated by 2 Pathologists. Pathologic evaluation showed that aberran focal crypt was seen in 45.6% of tumor group, and in 27.3% of tumor+whey group (p=0.7). The rate for early adenoma in tumor group was 90,9% and in tumor+whey group it was %45.5 (p=0.06). late adenoma was seen in 27.0% of both groups (p=1.0). İntramucosal carcinoma was seen in 18.2% of tumor group, and in 27.3% of tumor+whey group (p=1.0). İn tumor group rate for progression to invasive adenocancer is %18,2 while in tumor+whey group this rate was 9.0 % (p=1.0). No statistically significant differences were noted between the patholoic values of the groups. As a conclussion of our study, biochemical and histopathological analysis showed that colon cancer development in rat is not prevented by whey protein. KEY WORDS: Colon cancer, AOM, whey protein, GSH, Rat