Alkalilerle aktive edilmiş yüksek fırın cüruflu harçların performansının geliştirilmesi
Improvement of the performance of alkali̇ activated blast furnace slag mortars
  1. Tez No: 354279
  2. Yazar: AYLİN ÖZODABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Yüksek performanslı betonlarla ilgili araştırmalara paralel olarak, hem çevre kirliliği yapan endüstriyel atık malzemelerin değerlendirilmesi hem de daha ekonomik bir beton elde edilmesi amacıyla, betonun hemen hemen bütün özellikleri, uygun katkılar kullanılarak değiştirilip iyileştirilebilmektedir. Bu amaçla gerek kimyasal katkılar gerekse de puzolonik özelliklere sahip birçok doğal ve yapay malzeme beton üretiminde çeşitli amaçlarla kullanılmışlardır. Alkali aktive edilen bağlayıcılar, beton üretimi sırasında kullanılan çimento miktarını azaltarak, düşük enerji giderleri, CO2 salınımının düşürülmesi ile çevre kirliliğinin azalmasına katkı sağlamak veelde edilen dayanım değerlerinin yüksek olması gibi avantajlar sağlamaktadır. Bu çalışma, harç üretimi sırasında kullanılan alkalilerle aktive edilmiş yüksek fırın cürufunu (AAYFC) çimento ile belirli oranlarda ikame ederek,harç içindeki yüksek fırın cüruf miktarını (YFC)artırmayı hedeflemektedir. Farklı oranlarda alkali kullanılarak en uygun aktivatör çözeltisi belirlenmiş ve üretilen alkali aktive edilmiş yüksek fırın cüruflu harçların dayanımları incelenerek, en büyük dezavantajı olan kuruma büzülmesi değerlerini azaltmak ve sülfatlı sularda daha dayanıklı beton üretmeyi sağlamak amaçlanmıştır. Geçmişte yapılan çalışmalardan farklı olarak AAYFC'li harçlara ponza ve uçucu kül ilave edilerek kuruma büzülmesi değerleri ve sülfatlı sulara olan dayanıklılıkları irdelenmiş ve bu harç numunelerinin SEM görüntüleri alınarak mikroyapıları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In parallel with research on high performance concrete, obtaining of concrete is aimed for being more economic by evaluation of industrial waste materials casing environmental pollution. In this case, almost all properties of concrete using suitable additives can be modified and improved. As a result of chemical additives and many natural and artificial materials with pozzolanic properties properties are used for various purposes in the manufacture of concrete. During the production of concrete using alkali activated binder reduces the amount of cement. While energy costs are reducing with the amount of cement, it provides a positive contribution to environmental pollution with reducing CO2 emissions. However it is an important advantage that the results obtained from strength values are higher. This study aims to increase the amount of blast furnace slag (BFS) in mortar by replacing alkali activated blast furnace slag (AABFS) with cement in certain ratios during the production of mortar. Optimal activator solution has been determined by using different rates of alkaline. Mortar strength of produced AABFS were investigated. It is aimed to produce more durable cement in sulphate waters and to decrease drying shrinkage values which are the biggest disadvantage.Different from past studies pumice and fly ash was added to the AABFS mortar. These mortars that produced were examined the value of drying shrinkage and durability in sulphate waters and microstructures were investigated by using SEM images of these mortars samples.