Trona based scrubbing of sulfur dioxide in a spray drier
- Tez No: 8245
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNİZ GÜRÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
PÜSKÜRTMELİ KURUTUCUDA KÜKÜRT DİOKSÎT'ÎN TRONA ÇÖZELTİSİ ÎLE TUTUNMASI UÇAR, P. Çİ?DEM Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü, Yüksek Lisans Tezi Tez Yöneticileri: Prof. Dr. Gülsen Doğu s Prof. Dr. Güniz Günüz 111 Sayfa, Şubat 1990 ÖZET Baca gazlarından S02 ' in tutulması için kullanılan sodyum bileşikleri diğer bütün alkaliler arasında daha etkin bir seçenektir. Aynı zamanda püskürtmeli kurutucuların kulla nılması, SO» yayınımı kontrolündeki direkt ve en basit yöntemlerden biridir. Bu sistemlerde tutma verimliliği ol dukça yüksek ve konvansiyonel ıslak sistemlerle karşılaş tırıldığında daha az çalışma zorluklarına sahiptir. Bu çalışmada, S02'nin trona çözeltisi ile tutun masında püskürtmeli kurutucunun verimliliği araştırıldı. Trona, 44.55 % Na2C03, 35.98 % NaHC03, 16.41 % H20 bileşim- li doğal bir sodadır. Püskürtmeli kurutucuda, kuruma, akti- vasyon (NaHCCU'm Na2C0_'a dönüşümü) ve S02 tutma reaksi yonları birbirini takip eder. Bu çalışmada, aktivasyon ve S02 tutma reaksiyonları birbirlerinden bağımsız olarak -vi-çalışıldı ve sıcaklık, hava akış hızı, kompresör hızı ve sıvı besleme hızının bu reaksiyonlar üzerindeki etkisi incelendi. Havadaki S02 konsantrasyonun (% 0.067-% 0.27) ve Na/S oranının (0.18-4.47) S02 tutma verimliliği üzerin de etkileri araştırıldı. Deneyler tronanın, S02 tutunmasında çok yüksek bir aktiviteye sahip olduğunu gösterdi. SO ' in tutunma ve rimliliği Na/S oranının stokiyometrik oran 2 olması durumda % 80' e ulaştı. Bu verimlilik daha yüksek oranlarda % 100' e ulaşmıştır. S02 tutunmasının püskürtmeli kurutucudaki temas süresi ile sınırlandığı belirlendi. Püskürtmeli kurutucuda partikül toplama verimlili ğinin düşük olduğu bulundu (yaklaşık % 50). S02 tutunması ve partikül toplama verimliliğini artırmak için püskürtmeli kurutucudan sonra torba filitrenin yer alması önerilmiştir. Püskürtmeli kurutucuda çıkış sıcaklığının artmasıy la kuruma hızı ve NaHCO'm aktivasyonunun arttığı bulundu. Bununla birlikte, beslemedeki sodyumun Na2SO_ ve Na2SO'a toplam dönüşümü bir azalış gösterdi. Çıkış sıcaklığının 83 dan 135 C'a değişmesiyle toplam dönüşüm 0.90' dan 0.81 'e düştü. Deneysel sonuçlar S02'nin esas olarak Na2C03 ile reaksiyona girdiğini ve kuruma olayının bu reaksiyondan önce oluştuğunu gösterdi. Bu reaksiyon 100 Can altındaki sıcaklıklarda da gerçekleşti. Bununla beraber, kuruma ve -vii-aktivasyon basamakları bu düşük sıcaklıklarda tamamlana mamıştır. Çıkış sıcaklığının en iyi çalışma şartlarında 100 C ilâ 120 C arasında olmasına karar verildi. Bu çalışmanın sonuçları, baca gazından S02'nin püskürtmeli kurutucuda trona çözeltisi ile etkin bir şekil de tutulabileceğini göstermiştir. Anahtar Kelimeler» Trona, Püskürtmeli Kurutucu, SO tutulması 6030304 -viii-
Özet (Çeviri)
TRONA BASED SCRUBBING OF SULFUR DIOXIDE IN A SPRAY DRIER UÇAR, F. Çiğdem Faculty of Engineering Department of Chemical Engineering, M.S. Thesis Supervisors: Prof. Dr. Gülsen, Doğu Prof. Dr. Güniz Gürüz 111 pages, February 1990 ABSTRACT The use of Na-based compounds for S02 removal from flue gases is considered to be an attractive alternative among all other alkalines. Also the use of spray driers is one of the simplest and direct methods for controlling S0“ emission. The sorption efficiency of these systems is quite high and they have less operational difficulties as compared to the conventional wet systems. In this study, efficiency of a spray drier for SO”removal with trona solution was searched. Trona is a natural soda with a composition of 44.55 % Na2C03, 35.9 8 % NaHC03, 16.41 % H“0. In the spray drier, drying, activation (conversion of NaHC03 to Na2C03) and S02 sorption reactions follow each other. In this work, activation and S02 sorption reactions are independently studied and effects of temperature, air flow rate, compressor speed and liquid feed rate on -iii-both of these reactions are investigated. Effects of S02 concentration in the air stream (0.067-0.27 % S02) and No. toS ratio (0.18-4.47) on the S02 sorption efficiency were also investigated. Experiments showed that trona has a very high activity for S02 sorption. The S0”removal efficiency reaches to 80 % for stoichiometric ratio of sodium to sulfur being 2. This efficiency reaches up to 100 % for higher values of Na to S ratio. It is determined that the S02 sorption is limited by the contact time in the spray drier. The collection efficiency of particles within the spray drier is found to be low (around 50 %). It is recommended that a bag filter should be placed right after the spray drier both to increase the collection and the S02 sorption efficiencies. It was found that by increasing the outlet temperature in the spray drier the“ aotiva-tion of. sodium ”bicarbonate increases. On the other hand, the overall conversion of Na to Na2SO_ and Na2SO- shows a decrease. By changing the outlet temperature from 83 to 135 C, the overall conversion decreases from 0.90 to 0.81. Experimental results showed that S02 reacts mainly with Na2CO_ and this reaction step is preceeded by drying step. This reaction took place even at temperatures below 100 C. However, the drying and activation steps can not be -iv-completed at such low temperatures. It Is decided that best operating outlet temperatures are between 100 C and 120°C. Results of this work showed that S02 scrubbing from flue gases can be efficiently carried out using trona solution in a spray drier. Keywords* Trona, Spray Brier, SO scrubbing 6&0304 -v-