Östenitik paslanmaz çeliklerin kaynak kabiliyeti ve mekanik özelliklere etkilerinin incelenmesi
Weldability of austenitic stainless steels and investigation of the effects on mechanical properties
- Tez No: 354311
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKÇİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Son yıllarda ülkemizin, dünyaya paralel olarak paslanmaz çelik ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Bunun yanında ağır sanayinin de gelişmesi ile kaynaklı imalat da hızlı bir şekilde yaygınlaşmıştır. Demir esaslı malzemeler arasında paslanmaz çelikler son 25 yılda kullanımı hızla yaygınlaşan çok önemli bir malzeme gurubudur. Paslanmaz çeliklerin üst düzeydeki korozyon dayanımları, düşük ve yüksek sıcaklıklarda kullanılabilir olmaları, kolay şekillendirilebilmeleri ve estetik görünümleri bu malzemeye geniş bir kullanım alanı sağlamaktadır. TIG Kaynak yöntemi ülkemizde kullanımı gün geçtikçe artan bir kaynak yöntemidir. Bu yöntemde erimeyen bir tungsten elektrot ile iş parçası arasında ark oluşturulmakta ve ark bölgesi lüleden gönderilen asal gaz tarafından korunmaktadır. İlave metal ise aynen oksi gaz kaynağında olduğu gibi teldir ve kaynakçı tarafından kaynak bölgesine dışarıdan verilmektedir. Bu çalışmada endüstride büyük bir önem arz eden östenitik paslanmaz çeliklerden olan 304L, 316Ti, 321 ve 310S kalitelerinin TIG kaynak yöntemi ile birleştirilerek kaynaklanabilirliği, mekanik ve mikroyapı özelliklerine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years our country – parallel with the world – demand of stainless steel is increasing with each passing day. Besides with the development of industry also welding fabrication has spread quickly. Stainless steel, which is rapidly spreading use of the last 25 years, is a very important material group. High level of corrosion resistance in stainless steels, to be used in low and high temperature, easy to be shaped and aesthetic appearance provide these materials a wide area of use. TIG welding method has a wide area of application in our country and this is increasing day by day. In this process, an arc is generated between a non consumable tungsten electrode and the work pieces. The arc zone is protected from atmospheric contamination by an inert shielding gas which is sent from nozzle. The filler rod is a wire like other methods and it is given by a welder to weld area. In this study, AISI 304L, 316Ti, 321 and 310S type austenitic stainless steels which were great importance in industry were joined with TIG welding method and the effects on weldability, mechanical properties, and microstructure were investigated.