Paslanmaz çeliklerin lazer nokta kaynak yöntemiyle birleştirilmesinin mikroyapı ve mekanik özelliklere etkisi
The effect of welding stainless steels with lazer spot welding method on microstructure and mechanical properties
- Tez No: 575490
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN APAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kompozit Malzeme Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Paslanmaz çelikler, çeşitli endüstrilerde ve çevrelerde yaygın olarak kullanılmakta olan mühendislik malzemelerinin önemli bir sınıfını oluşturmaktadır. Gelişmekte olan Türkiye endüstrisinin paslanmaz çeliklere olan gereksinimi her geçen gün artmaktadır. Östenitik paslanmaz çelikler, martenzitik paslanmaz çelikler, ferritik paslanmaz çelikler, çökeltme sertleşmesi uygulanabilen paslanmaz çelikler ve çift fazlı (dubleks) paslanmaz çelikler şeklinde baskın olan metalürjik fazlara göre sınıflandırılan paslanmaz çeliklerin büyük bir bölümünün kaynak kabiliyeti yüksektir ve ark kaynakları, direnç kaynakları, elektron ve lazer ışın kaynakları ile ergitmeli olarak kaynak edilebilirler. Kaynak ile malzeme birleştirme özellikle metal işlenen sanayilerde çok yoğun olarak kullanılan bir üretim yöntemidir ve temeli, herhangi bir dış enerji kaynağı ile birleştirilecek iki malzemenin birleşim bölgesinin ve eğer varsa dışarıdan eklenecek dolgu maddesinin yüksek enerji ile ısıtılarak malzemelerin eriyip birbirine yapışmasına dayanmaktadır. Bu çalışmada, paslanmaz çeliklerin kaynak yöntemlerinden olan lazer nokta kaynak yöntemi ile birleştirilen paslanmaz çeliklerin kaynak bölgesinin karakterizasyonu incelenecektir. Kaynak yapmak için kullanılan dış enerji kaynaklarından bir tanesi lazer ışınıdır. Lazer ışınının diğer enerji kaynaklarından en büyük farkı, kolaylıkla parça üzerinde istenilen noktaya yönlendirilebilmesidir. Bu sayede kaynakla birleştirilecek bölgeye istenilen miktarda enerji lokal olarak uygulanabilmektedir. Kullanılan lazer kaynağı yöntemiyle, 1 mm kalınlığındaki AISI 304, AISI 316 ve AISI 321 kalite östenitik, AISI 430 kalite ferritik paslanmaz çelik saclarının birleştirilebildiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Stainless steel is an important class of engineering materials, which are widely used in various industries and environments. The demand of our developing country industry for stainless steels is increasing day by day. Most of the stainless steels classified as metallurgical phases predominantly in the form of austenitic stainless steels, martensitic stainless steels, ferritic stainless steels, precipitation hardenable stainless steels, and double phase (duplex) stainless steels. Have a high weldability and are resistant to arc welding, laser welding can be welded with laser beam welding. Welding is a method of production which is used extensively in metalworking industries, and is based on the combination of two materials to be combined with any external energy source and if it is heated with high energy of the filler material to be added from outside, it melts and bonds to each other. In this study, the characterization of the weld zone of stainless steels combined with laser spot welding, one of the welding methods of stainless steels, will be examined. One of the external energy sources used for welding is a laser beam. The biggest difference of laser beam from other energy sources is that it can be easily directed to the desired point on the part. In this way, the desired amount of energy may be applied topically to the area to be welded. It has been shown that 1 mm thick AISI 304, AISI 316 and AISI 321 quality austenitic and AISI 430 ferritic stainless steel sheets can be joined by laser spot welding method.