Sivas yakın civarındaki Oligosen-alt Miyosen yaşlı birimlerin bentik foraminifer biyostratigrafisi
Benthic foraminifera biostratigraphy of upper Oligocene-lower Miocene deposits in the sivas vicinity
- Tez No: 354390
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZİRE ÖZGEN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, Sivas havzasının orta ve güneydoğusunda yüzlekler veren ve öncel çalışmalarda erken-orta Miyosen olarak yaşlandırılan Karacaören formasyonunun paleontolojisinin ve stratigrafisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çoğunlukla sığ denizel kireçtaşları ile temsil olan bu birimde, paleontolojik incelemeler yapmak amacıyla 4 ölçülü stratigrafik kesit alınmıştır. Alınan bu örnekler üzerinde özellikle bentik foraminiferlere ait stratigrafik öneme sahip olan türlerin sistematik tanımlamaları yapılmıştır. Havzada denizel Erken Oligosen'i temsil eden Eğribucak ve Çaygören kesitleri oldukça sığ denizel kireçtaşlarından oluşur. Bu seviyelerde Peneroplis evolutus HENSON, Peneroplis flabelliformis SİREL & ÖZGEN ERDEM, Coscinospira sivasensis SİREL & ÖZGEN ERDEM, Coscinospira elongata SİREL & ÖZGEN ERDEM, Sivasina egribucakensis SİREL & ÖZGEN-ERDEM, Archaias asmaricus SMOUT & EAMES gibi porselen kalker kavkılı bentik foraminiferler tanımlanmıştır. Geç Oligosen yine aynı kesitlerde; Miogypsinella complanata (SCHLUMBERGER), M. borodinensis HANZAWA, Postmiogypsinella intermedia SİREL & GEDİK, Miolepidocyclina sp. ve Asterigerina sp. bentik foraminifer topluluğu ile belirlenmiştir. Alt Miyosen çökelleri Sivas il merkezinin güney ve güneydoğusunda yeralan İşhan ve Akçamescit kesitlerinde sığ denizel kireçtaşları ile belirgindir. Bu kireçtaşlarında; Miogypsina gunteri COLE, Miogypsina tani DROOGER, Nephrolepidina morgani LEMOINE & DOUVILLÉ, Nephrolepidina tournoueri LEMOINE & DOUVILLÉ, Operculina complanata, bol alg, bryozoa ve ekinid saptanmıştır. Tanımlanan bu fosil topluluğundan elde edilen yaş verileri ile Karacaören formasyonunun yaşı, Oligosen-Erken Miyosen olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study is aimed to research of paleontology and stratigraphy of Karacaören formation which is dated as early-middle Miocene in previous studies. Formation observes at the center and southeast of Sivas basin. The four measured stratigraphic sections are taken for paleontological investigations from these shallow water limestone. The systematic descriptions of stratigraphically significant species belong to benthic foraminifera are realized. Eğribucak and Çaygören sections representing marine early Oligocene are composed of very shallow water limestone in basin. In this levels, porcellaneous benthic foraminifera such as Peneroplis evolutus HENSON, Peneroplis flabelliformis SİREL & ÖZGEN ERDEM, Coscinospira sivasensis SİREL & ÖZGEN ERDEM, Coscinospira elongata SİREL & ÖZGEN ERDEM, Sivasina egribucakensis SİREL & ÖZGEN-ERDEM, Archaias asmaricus SMOUT & EAMES are determined. Late Oligocene sequence is described with Miogypsinella complanata (SCHLUMBERGER), M. borodinensis HANZAWA, Postmiogypsinella intermedia SİREL & GEDİK, Miolepidocyclina sp. and Asterigerina sp. assemblages in the same sections. Lower Miocene deposits are represented by shallow water limestone in the İşhan and Akçamescit sections which are located at the South and southeast from Sivas center. Miogypsina gunteri COLE, Miogypsina tani DROOGER, Nephrolepidina morgani LEMOINE & DOUVILLÉ, Nephrolepidina tournoueri LEMOINE & DOUVILLÉ, Operculina complanata, abundant algae, bryozoa and ekinid are described in these limestone. The stratigraphic range of Karacaören formation is established as Oligocene-early Miocene based on fossil assemblage.