Yakın kümeler ve yakın kümelerin temel özellikleri
Near sets and the fundamental properties of near sets
- Tez No: 354391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Nesnelerin yakınlığını ve yakın kümeleri incelemeyi amaçlayan bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, metrik ve topolojik uzaylarda bir noktanın bir kümeye yakınlığı ile iki kümenin birbirine yakınlığı kavramları incelenmiştir. İkinci bölümde nesnelerin yakınlığı kavramının, temel özellikleri Peter'in makalesinden verilmiştir. [69] Üçüncü bölümde genelleştirilmiş yakın kümeler ile esnek yakın kümeler ve özellikleri verilmiştir. Tezin son bölümünde ise, bulanık kümeler, yaklaşımlı kümeler, esnek kümeler ve yakın kümeler arasındaki ilişkiler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis which aims to investigate nearness of objes and near sets consists four sections. In the first section, we investigate concepts of a point near to a set and a set near to a set in metric and topological spaces. In the second section, we give the fundamental properties of nearness of objes from Peter's [69] paper. In the third section, we give generalized near sets, rough near sets and their properties. In the last section, we investigate the relations between fuzzy sets, proximity sets, rough sets and near sets.