Determination of scattering center of multipath signals using geometric optics and fresnel zone concepts
Geometrik optik ve fresnel bölgesi kavramları kullanarak çoklu yansımalı sinyallerin saçılma merkezinin hesaplanması
- Tez No: 354492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu tezde, alıcı tarafından açısal bilgisi kabaca ölçülen bir yansı için muhtemel yansıma noktaları ve bu noktalar ile muhtemel yansıma merkezinin hesaplanması için bir yöntem önerilmektedir. Temelde yöntem, elektromanyetik dalga yayılımı kuramına dayanarak belirli varsayımlar ile ölçülmüş bir yansının düzgün olmayan yeryüzü üzerindeki merkezini hesaplamayı hedeflemektedir. Bu amaçla geometrik optik (GO) kuramı Fresnel bölgesi kuramı ile birlikte, yeryüzüne yönelik sayısal coğrafi bilgilerine, hem alıcı hem de verici konumlarının bilindiği varsayıldığı durumda, uygulanmıştır. Önerilen yöntemin, UHF ve üstü bantlarda, özellikle radar ve elektronik harp uygulamalarındaki menzillerde geçerli olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a method for determining scattering center (or center of scattering points) of a multipath is proposed, provided that the direction of arrival of the multipath is known by the receiver. The method is based on classical electromagnetic wave principles in order to determine scattering center over irregular terrain. Geometrical optics (GO) along with Fresnel zone concept is employed, as the receiver, the transmitter positions and irregular terrain data are assumed to be provided. The proposed method could be used at UHF bands, especially, operations of radars and electronic warfare applications.