Basınçlı hava sistemlerinde enerji tasarrufu uygulaması
Energy conservation application on compressed air systems
- Tez No: 354572
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KILIÇASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Basınçlı hava sistemleri sanayi tesislerinin en dikkate değer enerji sarfiyat kalemlerindendir. Bu sistemlerde uygulanabilecek enerji geri kazanım sistemleri ise akademik ve endüstri çevrelerinde yeterince bilinmemektedir. Bu tez ile sanayide basınçlı hava sistemlerinde uygulanabilecek enerji geri kazanım yöntemleri akademik yöntemle incelenmiĢ ve fabrikalarda uygulamaları yapılmıĢtır. Uygulamalar farklı zamanlarda farklı sanayi tesislerinde yapılmıştır. Yapılan çalışma alınacak basit önlemlerle ciddi maddi kazançlar sağlanabileceğini göstermiĢtir. Bu kazanımların yanı sıra farklı çözüm yöntemleri üretilebilir ve gerekli yatırım miktarları da hesaplanabilir. Fakat fiyatların değişkenliği ve uygulama şartları değişeceği için bu çalışmadaki enerji kazanım yöntemleri ile ilgili maddi değerler verilmemiştir. Kompresör seçimi çalışması yine gerçek sanayi verileri ışığında yapılmıştır. Bu tür sistemlerin seçiminde ön yargıların gerçek değerlerin önüne geçtiği görülmüştür. Bu önyargıları önlemek amacıyla dört farklı seçenek dört temel etkene-yatırım maliyeti, iĢletme maliyeti, güvenilirlik, bakım maliyeti-dayanacak şekilde oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Compressed air system is one of the most significant energy consumer systems of industrial plants. Energy recovery methods which are suitable for compressed air systems are not well known by industry and academy. Proper energy recovery methods for compressed air systems are examined by academically then case studies performed on site. Applications made on different plants at various periods. This study has shown that basic precautions may provide serious financial gain. Besides the earnings, technical solution methods and required investment values are computable. Because of the investment values and solution methods are depend on site conditions, investment costs are not given for these issues. Compressor selection study given at is performed with real industrial values. It is seen that prejudices get ahead of values on this kind of compressor selection studies. To avoid prejudices 4 options are compared based on 4 criteria: investment cost, operating cost, reliability, maintenance cost.