Genelleştirilmiş Fibonacci ve Lucas dizilerinin terimlerini içeren ilkel Pisagor üçlüleri
Primitive Pythagorean triples involving terms of generalized Fibonacci and Lucas sequences
  1. Tez No: 354571
  2. Yazar: CEMİLE DUYGU ŞENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE ÖMÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada ilkel Pisagor üçlü ve parametrizasyon aileleri araştırılmıştır. İlkel Pisagor üçlü aileleri Fibonacci, Lucas, Pell ve yarı Pell-Lucas dizilerinin terimleriyle ifade edilmiştir. Dik üçgenin tamsayı kenarları genelleştirilmiş Fibonacci ve Lucas dizilerinin terimleriyle ilişkilendirilmiştir. Genelleştirilmiş Fibonacci ve Lucas dizilerinin terimleriyle ilgili olan çeşitli tipteki ilkel Pisagor üçlü aileleri ve parametrizasyon aileleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, primitive Pythagorean triple and parameterization families were investigated. Primitive Pythagorean triple families were expressed with terms of the Fibonacci, Lucas, Pell and Pell-Lucas sequences. Integer sides of right triangle were associated with terms of the generalized Fibonacci and Lucas sequences. Various types of primitive Pyhagorean triple families and parametrization families with the terms of generalized Fibonacci and Lucas sequences were obtained.