İTÜ Enerji Enstitüsü Yenilenebilir Enerji Sistemleri İşaret İşleme ve Analiz Düzeneği
Signal Processing and Analysis Setup of ITU Energy Institute Renewable Energy Systems
- Tez No: 354585
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK BARUTÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enerji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışmasında kullanılan İTÜ Enerji Enstitüsünde bulunmakta olan 1,8 kW anma gücüne sahip İTÜ RT-1 (Skystream 2.7) rüzgar türbini ve 30 kW anma gücüne sahip İTÜ RT-2 (Permosan Per-WT 30000) ile 1,5 kW kurulu güce sahip Mono-Kristal Silikon İTÜ FV-1 (Energy Solutions), 1,8 kW ile 300 W kurulu güce sahip iki grup İnce-Film İTÜ FV-2 ve 3 (Kaneka G-EA060 ve G-EA105) ve 480 W kurulu güce sahip Poli-Kristal Silikon İTÜ FV-4 (Waaree WS-80) fotovoltaik modüllerden oluşan enerji üretim sistemlerinin ve meteoroloji istasyonun (Davis Vantage Pro2) kurulumları değişik zamanlarda yapılmıştır ve bu sistemlerin bir kısmının farklı formattaki verileri, ayrı bilgisayarlarda, kendi yazılımları kullanılarak toplanmaktadır. Ancak bu tez çalışmasında kurulan sistem ve sistem dahilindeki LabVIEW ortamında yapılan yazılım ile bütün verileri gerçek zamanda, çevrim içi olarak tek bir bilgisayar üzerinde toplayan, toplanan bütün verileri ayrı ayrı ve birlikte analiz edip istenen değerlendirmeleri yaparak gerçek zamanda enstitü içerisindeki bir ekranda yayınlayan bir sistem kurulmuştur.Böylelikle İTÜ Enerji Enstitüsü bünyesinde bulunan bütün yenilenebilir enerji üretim sistemlerinin meteorolojik şartlar da dikkate alınarak ayrı ayrı ve bir arada performans değerlendirmeleri, aylık, yıllık enerji üretimleri, enerji üretim sistemlerinin yaşlanmaya bağlı degradasyon seviyeleri, sistemin kurulduğu günden beri üretilen toplam enerji miktarı ile bu enerjinin ton kömür eşdeğeri ve atmosfere atılmasına mani oldukları CO2 miktarları gibi büyüklükler sürekli olarak ölçülebilmekte ve Enstitü içerisindeki ekranda yayınlanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, ITU Energy Institute renewable energy systems, which are ITU WT-1 (Skystream2.7) with a rated power of 1,8 kW and ITU WT-2 (Permosan Per-WT30000) with a rated power of 30 kW wind turbines and Mono-Crystal Silicon ITU PV-1 (Energy Solutions) with an installed capacity of 1,5 kW, two groups of Thin-Film ITU PV-2 and ITU PV-3 (Kaneka G-EA060 and G-EA105) with an installed capacity of 300 W and 1,8 kW respectively and Poli-Crystal Silicon ITU PV-4 (Waaree WS-80) with an installed capacity of 480 W photovoltaic modules and meteorology station (Davis Vantage Pro2) are used. All these systems are installed in different dates and their data are collected in different computers by their own software. In this research, however, using the system developed for this study and the software created by using LabVIEW system development environment, a new system is developed for collecting all data real-time, online in a main computer in order to analyze all the data both separately and collectively and for displaying the results on the monitor in the Institute.In this way, performance evaluations of all these systems both separately and collectively with respect to meteorological conditions, monthly and yearly energy production, degradation levels of them due to aging and the quantities such as the amount of CO2 whose release into the atmosphere is hindered can be continuously assessed displayed on the monitor in ITU Energy Institute in real-time.