Türkiye Yüzme-Atlama ve Sutopu Federasyonu' nun idari ve mali yapısı
Turkey Swimming-Diving and Water-Polo Federation's administrative and financial structure
- Tez No: 355078
- Danışmanlar: PROF. DR. FEHİM ÜÇIŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
çalışmamızda, Türkiye Yüzme, Atlama ve Sutopu Federasyonu'nun idari ve mali yapısı incelenmiştir. Süregelen yapı içindeki aksaklıklar belirtilerek öneriler sunulmuştur. Ayrıca, federasyon bünyesinde yer alan ve havuz sporları olarak anılan yüzme, atlama ve sutopu branşlarının ülkemizdeki gelişimi ve başarıları ele alınmıştır. Bu branşlardaki sorunlar ve çözüm yolları ortaya konulmuştur. Havuz sporlarındaki gelişmeyi ve başarıyı etkileyen faktörler, tesisler, Milli Eğitim sistemi ve eğiticiler, kulüplerle ilgili olmak üzere üç ana gurupta toplanabilir. Özellikle tesisler bakımından ülkemizde çok büyük eksiklik olduğu anlaşılmaktadır. Milli Eğitim sistemimiz spor ortamını engelleyici bir görüntü çizmektedir. Spor konusundaki uzman eğitici azlığı ile birlikte bu branşlarda faaliyet gösteren spor kulüplerinin de son yıllarda denetimden uzak olmaları, havuz sporlarında gelişmeyi ve başarıyı tesadüflere bırakmıştır.
Özet (Çeviri)
in our study, Turkey Swimming-Diving and Water-Polo and structure of administrative and fınancial has been examined. The defects in continual structure have been pointed out and suggestions presented. Moreover, in construction offederation and known as pool sports; swimming, diving and water polo branches development and successes have been considered. The problems and the ways of solutions in these branches have been put forward. The factors which influnce the development and success in pool sports can be gathered in main three groups such as; foundations, National Eduction system and trainers, as about elubs. Especially, from the point of view of foundation, it' s defınite that there are a lot of lacks in our country. Our National Eduction system has been drawing an imape that frustrates sports association. With the lack of experience d trainer ab out sports subject, being the sports elubs away from inspection that have been operating in these branches, the development and success of pool sports has left to chance.