Kistik fibrozlu hastalardan izole edilen Pseudomonas aeruginosa suşlarına karşı bazı yeni antibiyotiklerin etkinliklerinin araştırılması
  1. Tez No: 355113
  2. Yazar: BÜLENT KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUMRUL GÜLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Türkiyede kistik fibrozlu hastalardan izole edilen P.aeruginosa kökenleri üzerine yeni antibiyotiklerin ye klinikte kullanımda olan diğer antibiyotiklerin etkilerinin belirlenmesi için yaptığımız çalışmada; Kullarulan P.aeruginosa kökenleri Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatri Anabilim Dalı ye İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalından elde edilmiştir. Kullanılan antibiyotiklerin etkinlikleri Minimum inhibitör Konsantrasyon (MiK) saptanarak belirlenmiştir. Makrodilusyon yöntemi ile yapılan antibiyotik duyarlılık deneylerine göre, çalışmmamızda kullandığımız antibiyotiklerin etki aralığı ve dirençleri; Seftazidim için, 0.5- 256J.1g/ml, %51.57; Sefepim için, 0.5-256J.1g,/ml, %45.46, Sefpirom için 4-256J.1g/ml, %67.73, imipenem için, 0.5-256J.1g/ml, %57.57, Meropenem için, 0.5-256J.1g/ml, %51.52, Siprofloksasin için, 0.625-128J.1g/ml, %51.52, Sparfloksasin için, 0.625-128J.1g/ml, %42.43 olarak bulunmuştur. Kistik fibrozlu hastalardan izole edilen Pseudomonas aeruginosa kokenlerine karşı, çeşitli antimikrobiyallere direnç profilleri belirlenmeli ye buna gore uygun antimikrobiyaller seçilmelidir. Bu önemli hastalıkta karşımıza çıkan, tedayisi zaman ve mali yük açısından çok zor olan P.aeruginosa infeksiyonlannda, yeni geliştirilen antimikrobiyallere karşı saptadığımız yüksek direnç yakın bir gelecekte bu antimikrobiyallerin de yetersiz kalacagIru gostermektedir. Bu çalışmada kistik fibrozlu hastaların tedavisinde kullarulan antimikrobiyal protokollerinin yeniden gözden geçirilmesi ve yeni antimikrobiyllerin geliştirilmesi gerektiği anlaşılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study we evaluated the effectiveness of selected new antibiotics against 33 Pseudomonas aeruginosa strains isolated from Cystic Fibrosis (CF) patients. We also compared these antibiotics with the others that are in clinical use. Strains are provided by University of Marmara, Medical School, Department of Pediatrics and Universty of istanbul Medical School, Department of Microbiology. We detected MIC (Minimum inhibitory Concentration) values to determine the effectiveness of antibiotics selected. MIC values and resistance ranges are found as follows: Ceftazidime 0.5-256 J.1g/ml (%51,57), Cefpirome, 4-256 J.1g/ml (%67,73), Cefepime, 0.5-256J.1g/ml (%45,46), Imipenem 0.5-256 J.1g/ml (%57.57), Meropenem, 0.5- 256 J.1g/ml, (%51.52), CiprofloxacinO.625-128 J.1g/ml (51.52), Sparloxacin 0.625-128 J.1g/ml (%42.43) The antimicrobial resistance profiles of Pseudomonas aeruginosa strains isolated from the patients with CF must be detected and the most appropriate antibiotic must be choosen. Observing of development of high rate of resistance against new antibiotics among these strains indicates that, these drugs will remain insufficient in a near future, in the treatment of this very serious disease. According to the results of this study, we can suggest that the treatment regimens of the patients with CF must be reviewed and the new antimicrobials must be developed .