Gevne Vadisi (Antalya - Konya) Briyofit florası
Bryophyte flora of Gevne Valley (Antalya - Konya)
- Tez No: 355393
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu çalışma ile pek çok endemik ve tehlike altında çiçekli bitki taksonunu barındıran Gevne Vadisi ve yaban hayatı geliştirme sahası içerisinde bulunan Dimçayı Vadisi'nin briyofit florası ortaya çıkarılmıştır. Çalışma kapsamında Kasım 2012 - Eylül 2013 tarihleri arasında yapılan arazi çalışmalarıyla, 71 istasyondan toplanan bitki örnekleri değerlendirilmiş, değerlendirme sonucu Anthocerotophyta'dan 1, Marchantiophyta'dan 20 ve Bryophyta'dan 124 olmak üzere toplamda 42 familyaya ait 145 tür ve tür altı taksonun kaydı verilmiştir. Bu taksonlardan Pterygoneurum compactum M. J. Cano, J.Guerra & Ros ve Orthotrichum speciosum var. brevisetum F.Lara, Garilleti & Mazimpaka'nın ilk kez ve Riccia canaliculata Hoffm.'nın da ikinci kez Türkiye Briyofit Florası için kaydı bu çalışma ile verilmektedir. Bunlara ilaveten, Riccia bifurca Hoffm., Lejeunea cavifolia (Ehrh.) Lindb., Cololejeunea rossettiana (C. Massal.) Schiffn., Buxbaumia viridis (Moug. ex Lam. & DC.) Brid. ex Moug. & Nestl., Timmia bavarica Hessl., Physcomitrium pyriforme (Hedw.) Bruch & Schimp, Grimmia dissimulata E.Maier., Fissidens crassipes subsp. warnstorfii (M.Fleisch.) Brugg.-Nann., Hymenostylium recurvirostrum (Hedw.) Dixon, Epipterygium tozeri (Grev.) Lindb., Plagiomnium affine (Blandow ex Funck) T.J.Kop., Plagiomnium elatum (Bruch & Schimp.) T.J.Kop., Philonotis caespitosa Jur., Orthotrichum schimperi Hammar, Brachythecium glareosum (Bruch ex Spruce) Schimp., Hypnum cupressiforme var. filiforme Brid., ve Myurella tenerrima (Brid.) Lindb. taksonları, Henderson'un 1961'de yaptığı Türkiye Kareleme Sistemi'ne göre, C12 için yeni kare kayıtlarıdır. Floristik listede taksonlar sistematik hiyerarşiye uygun olarak, teşhis anahtarları, toplanma lokaliteleri, Türkiye ve Dünya dağılımları, bazı ekolojik özellikleri ve hayat formlarına ait bilgiler ile birlikte sunulmuştur. Ayrıca bu çalışmada, her bir taksona ait makroskobik ve ayırt edici mikroskobik özelliklerini gösteren fotoğraflar da verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study presents bryophyt flora of Gevne Valley, which includes many of endemic and vulnerable flowering plant taxa and Dimçayı Valley, which includes a wildlife development area. As part of the study, field trips were taken between November 2012 and September 2013. After these field trips, specimens among 71 localities were evaluated, as a result 1 taxa belong to Anthoceratophyta, 20 taxa belong to Marchantiophyta and 124 taxa belong to Bryophyta, total 145 spesific and infrasoesific taxa belong to 42 familia has been recorded. Among these taxa, Pterygoneurum compactum M. J. Cano, J.Guerra & Ros and Orthotrichum speciosum var. brevisetum F.Lara, Garilleti & Mazimpaka are new records for Turkish Bryophyte Flora. In addition, Riccia canaliculata is recorded secondly for Turkey. Furthermore, Riccia bifurca Hoffm., Lejeunea cavifolia (Ehrh.) Lindb., Cololejeunea rossettiana (C. Massal.) Schiffn., Buxbaumia viridis (Moug. ex Lam. & DC.) Brid. ex Moug. & Nestl., Timmia bavarica Hessl., Physcomitrium pyriforme (Hedw.) Bruch & Schimp, Grimmia dissimulata E.Maier., Fissidens crassipes subsp. warnstorfii (M.Fleisch.) Brugg.-Nann., Hymenostylium recurvirostrum (Hedw.) Dixon, Epipterygium tozeri (Grev.) Lindb., Plagiomnium affine (Blandow ex Funck) T.J.Kop., Plagiomnium elatum (Bruch & Schimp.) T.J.Kop., Philonotis caespitosa Jur., Orthotrichum schimperi Hammar, Brachythecium glareosum (Bruch ex Spruce) Schimp., Hypnum cupressiforme var. filiforme Brid., and Myurella tenerrima (Brid.) Lindb. taxa are new records for C12 square according to Henderson (1961) Grid System.