Açık kaynak kodlu bilgisayarlı görü kütüphanesi kullanarak kuş bakışı görüntü dönüşümü
Bird's eye view image transform using open source computer vision library
  1. Tez No: 355409
  2. Yazar: TURGUT DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bilgisayarlı görü sistemleri hızla gelişmekte ve kullanım alanları sürekli artmaktadır. Artan işlemci gücü, görüntülerin gerçek zamanlı olarak işlenmelerini de mümkün kılmaktadır. Görüntü işlemeye dayalı olarak geliştirilen araç destek sistemleri günlük yaşamı kolaylaştıran vazgeçilmez unsurlardan biridir. Artan trafik hacmi ile zaman içinde giderek zorlaşan trafik şartları araç sürücüleri için güvenlik ve seyir risklerini de beraberinde getirmektedir. Kaza risklerinin azaltılması, sürücülerin özellikle seyir halinde iken araç çevresini izleyebilmesi ve trafik akışını görebilmesine bağlıdır. Sürücüye bu imkânın sağlanması aynı zamanda trafikteki diğer araçların da güvenliğini arttıracaktır. Günümüzde bu imkânlara sahip araç destek sistemleri mevcut olup kullanımları da giderek yaygınlaşmaktadır. Bu tez çalışmasında, görüntü işleme metotlarından kuş bakışı dönüşümü temelli bir araç destek sistemi geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaca uygun olarak tasarlanan sistemin, görüntü kaydetme, kamera kalibrasyonu, kaydedilen görüntülerin analizi, kuş bakışı dönüşümü ve görüntü birleştirme gibi modülleri bulunmaktadır. Bu modüllerin geliştirilmesi aşamasında OpenCV açık kaynak kodlu bilgisayarlı görü kütüphanesi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Computer vision systems are developing rapidly and use of these systems are increasing. It is also possible to process images in real-time with increased processing power. Vehicle support systems based on Image processing are one of the essentials which makes daily life easier. The increasing volume of traffic and traffic conditions which become more and more difficult with time brings out safety and navigation risks for drivers. In order to reduce the risk of accidents, drivers must be able to see the surroundings of car and the flow of traffic. Providing this facility to driver will also increase the security of other vehicles. Nowadays, vehicle support systems with these facilities are already in use and they have become widespread. The aim of this thesis is to develop a vehicle support system based on bird's eye view transformation which is one of the image processing methods. The developed system must consist of modules like image recording, camera calibration, analysis of recorded images, bird's eye view transformation and image fusion to serve this purpose. To develop these modules, OpenCV, an open source computer vision library is used.