Kırklareli ili chironomidae (Diptera) faunası
Chironomidae (Diptera) fauna of Kirklareli province
- Tez No: 355413
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜHER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Trakya Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, Kırklareli İli'nin Chironomidae (Diptera) faunasını ortaya çıkarmak amacıyla, Temmuz 2012-Temmuz 2013 tarihleri arasında toplanan larval ve ergin materyalin yanı sıra, daha önceki tarihlerde toplanmış ve teşhis edilmemiş larval materyal de taksonomik açıdan değerlendirmeye alınmıştır. Sonuç olarak, toplam 66 lokaliteden, Chironomidae familyasına ait Tanypodinae, Prodiamesinae, Orthocladiinae, Chironominae altfamilyaları kapsamında 64 tür tespit edilmiştir. Bu türlerden 40 tanesi sadece larval materyal üzerinden, 17 tanesi sadece ergin materyal üzerinden teşhis edilirken, 7 türün ise hem larval hem de ergin materyal üzerinden tespiti yapılmıştır. Ergin bireyler üzerinden teşhis edilen türlerden Camptocladius stercorarius (De Geer, 1776), Corynoneura sp. ve Paratanytarsus sp. türleri ile, larval bireyler üzerinden teşhisi yapılan Ablabesmyia (Ablabesmyia) phatta (Eggert, 1863), Chironomus semireductus (Lenz, 1924), Einfeldia carbonaria (Meigen, 1804), Metriocnemus (Metriocnemus) fuscipes (Meigen, 1818), Rheocricotopus (Rheocricotopus) fuscipes (Kieffer, 1909) ve Stictochironomus sp. türleri Kırklareli için ilk kayıt niteliğindedir. Ayrıca, yine ergin bireyler üzerinden teşhisi yapılan Acricotopus lucens (Zetterstedt, 1850), Brillia flavifrons (Johannsen, 1905), Cladopelma virescens (Meigen, 1818), Demicryptochironomus sp. ve Harnischia curtilamellata (Malloch, 1915) Trakya Bölgesi için, Paratanytarsus laetipes (Zetterstedt, 1850) ise Türkiye için ilk kayıt niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, larval and adult material collected from July 2012 to July 2013 and previously collected larval material were evaluated taxonomically to determine Chironomidae (Diptera) Fauna of Kırklareli province. As a result, 64 species collected from 66 localities and beloging to Tanypodinae, Prodiamesinae, Orthocladiinae, Chironominae were identified. 40 of these species were represented with only larval individuals, 17 with only adult individuals and 7 with both larval and adult individuals. Ablabesmyia (Ablabesmyia) phatta (Eggert, 1863), Chironomus semireductus (Lenz, 1924), Einfeldia carbonaria (Meigen, 1804), Metriocnemus (Metriocnemus) fuscipes (Meigen, 1818), Rheocricotopus (Rheocricotopus) fuscipes (Kieffer, 1909) and Stictochironomus sp. identified from larval specimens and Camptocladius stercorarius (De Geer, 1776), Corynoneura sp. and Paratanytarsus sp. identified from adult specimens are first records for Kırklareli province. In addition, Acricotopus lucens (Zetterstedt, 1850), Brillia flavifrons (Johannsen, 1905), Cladopelma virescens (Meigen, 1818), Demicryptochironomus sp. and Harnischia curtilamellata (Malloch, 1915) identified from adult specimens are first records for Trakya Region. Furthermore, Paratanytarsus laetipes (Zetterstedt, 1850) is the first record for Turkey.