Kırklareli ili merkez ilçesi ambalaj atıklarının geri kazanma ve yeniden kullanılma çalışmasının değerlendirilmesi
Central district of Kırklareli province packaging waste at recovery and reuse evaluation of work
  1. Tez No: 355442
  2. Yazar: BANU YAVAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEYMA ORDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma kapsamında Ambalaj atıklarının çeşitleri, geri kazanım yöntemleri ve Avrupa Birliği üye ülke örnekleri üzerinde durulmuş, Kırklareli ili merkez ilçesinde uygulanmakta olan Ambalaj Atıkları Yönetim Planı ve Lisanslı Toplama Tesisleri örnek olarak incelenmiştir. Bu projeyle merkez ilçe sınırları içerisinde yer alan konutlar, alışveriş merkezleri, okullar, kamu kurum ve kuruluşları, oteller vb. tüm alanlardan toplanan ambalaj atıklarının ayrıştırılması ve bu politikanın sürdürülebilir hale getirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde günlük yaşantımızın vazgeçilmez öğelerinden biri olan ambalaj ile ilgili tanımlamalara yer verilmiş, ambalajın tarihsel gelişimi, ambalajın görevleri kullanım alanları ve çeşitleri, AB üye ülkelerindeki kaynağında ayrı toplama çalışmaları, ambalaj atıklarının geri kazanımı incelenmiştir. İkinci bölümde Kırklareli İli hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde tezin ana konusu olan ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplama çalışmasına, amaçlarına, uygulama şekline, toplanan atık miktarlarına değinilmiş ve ambalaj atığı toplama ayırma tesislerinin verileri ele alınarak maliyet analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the varities of wastes of packaging, recycling methods and examples of member countries of the European Union are focused and Packaging Waste Management Plan is being implemented in the central town of Kırklareli and Facilities Licensed Collection is investigated as an example. With this project, it is aimed to separate packaging wastes collected from houses located within the boundaries of the central town, shopping centers, schools, public institutions, hotels and so on and also intended to make this policy sustainable. In the first part of the study there placed the definition of packaging that is one of the indispensable elements of daily life, there also investigated the historical development of packaging, packaging areas, and the kinds of tasks, works in EU member countries with separate collection at source, recycling of packaging waste. In the second part there given general information about Kırklareli. Moreover in the third part there stated the study of separate collection of packaging waste which is the main topic of the thesis, the objectives, the implementation style, amount of wastes collected and then the cost and benefit analysis was made based on datas of waste of package collecting and separating facility.