Uzaktan erişimli web tabanlı mikrodenetleyici deney seti tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and realization of a remote access web based microcontroller experiment kit
  1. Tez No: 355464
  2. Yazar: RECEP GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAİF BAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasında, internet üzerinden mikrodenetleyici eğitiminin yapılmasını sağlayacak deney seti gerçekleştirilmiştir. Deney setinin amacı, kullanıcılara zamandan, mekândan bağımsız ve gerçek zamanlı olarak deneylerini gözleme ve gerçekleştirme imkânı vermektir. Kullanıcı, kendi kodladığı mikrodenetleyici makine kodunu geliştirilen web sayfası ile deney setinin bağlı olduğu bilgisayara göndermektedir. Deney setinin bağlı bulunduğu bilgisayardaki yazılım makine kodunu mikrodenetleyiciye aktarmaktadır. Deney seti, kullanıcıya kamera aracılığı ile deney sonuçlarını, bilgisayarından gerçek zamanlı olarak izleme imkanı sunmaktadır. Deney seti sınırlı kaynakların etkin kullanımını sağlamaktadır. Mikrodenetleyici konusunda uzaktan eğitim veren programlarda ve teknik öğretimde rahatlıkla kullanılabilme özelliğine sahiptir. Deney seti daha az maliyetle kullanıcı kaynaklı hataların az olduğu, mekân ve zaman kısıtlaması olmaksızın, uzaktan daha fazla kullanıcıya hizmet verebilme imkanı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an experiment kit that will enable microcontroller education via the internet is realized. The purpose of the experiment kit is to provide users with the means to observe and to conduct their experiments in real time and independent of time and place. Through the webpage that has been developed, the user sends the microcontroller machine code that he/she has coded to the computer connected to the experiment kit. The software on the computer connected to the experiment kit transfers the machine code to the microcontroller. The experiment kit enables the user to monitor the results of the experiment on his/her computer through a camera. This experiment kit enables effective use of limited resources. It can conveniently be used in the distance education programmes on microcontrollers and technical education. The experiment kit provides the means to serve more users remotely with less cost, less user related errors and without any time or place limitations.