Web tabanlı eğitim için dağıtık robot kol sistemi
Distributed robotic arm system for web based education
  1. Tez No: 398743
  2. Yazar: TÜLAY TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKİF KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bilişim teknolojilerindeki ve internet altyapısındaki gelişmelere paralel olarak web tabanlı eğitim oldukça önem kazanmıştır. Geleneksel eğitimin zaman, mekân ve alanında uzman akademisyen ihtiyacı gibi sınırlılıkları düşünüldüğünde web tabanlı eğitim oldukça esnek bir eğitim ortamı sunmaktadır. Günümüzde bilgisayarlar ve internet erişimi; okulda, evde ve işte günlük yaşamın bir parçası haline gelmiştir. Bununla birlikte akıllı cep telefonları, tablet bilgisayarlar ve akıllı televizyonlarla da internete bağlanıldığı düşünüldüğünde, herkesin istediği anda web tabanlı eğitimden faydalanabilme gerçeği ortaya çıkmaktadır. Gerçekleştirilen tez çalışmasında; elektronik, bilgisayar ve mekatronik gibi bölümlerde gösterilen servo motor kontrollü robot kol deneyleri için uzaktan eğitim laboratuvarı tasarlanmıştır. Tasarlanan sistem eş zamanlı olarak robot kollara erişmeye olanak sağlamaktadır. Böylece öğrenciler laboratuvar çalışmalarını, belirli bir zaman ve mekâna bağlı kalmadan, internet üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Çalışmada Robot Kol ile sunucu bilgisayar arasındaki bağlantı için CAN modülleri kullanılmış ve CAN protokolü ile haberleşme sağlanmıştır. Gerçekleştirilen sistemde CAN'in kullanılması tek bir sunucu bilgisayara birden fazla robot kolun bağlanabilmesine olanak vermektedir. Kullanıcıların Internet üzerinden robot kol modüllerine erişebilmesini sağlayan istemci ve sunucu yazılımı için SDÜ Microlab programı kullanılmıştır. Kullanıcı 8051 mikrodenetleyicisi için geliştirmiş olduğu robot kol yazılımını, istemci ara yüzünü kullanarak sunucu üzerinden mikrodenetleyiciye yüklemektedir. Yükleme işlemi gerçekleştikten sonra robot kol hareketlerini sisteme bağlı olan kamera ile izleyebilmektedir. Gerçekleştirilen bu sistem ile aynı anda iki farklı kullanıcının sisteme bağlanıp yazılımlarını deneyebilmeleri için 2 adet robot kol ve 2 adet kameradan oluşan sistem tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Parallel with the developments in information technology and internet infrastructure ,web-based training has gained great importance. Considering limitations in traditional training such as time, space and the need for academic experts in the field, web-based training offers a highly flexible learning environment. Today, computers and internet access have become a part of daily life at school, home and work. However, smart phones, tablet computers and smart TVs are also connected to the internet so anyone at any time can benefit from web-based education. In this conducted thesis distance learning lab is designed for the robot arm experiments with servo motor controlled, studied in electronics, computers and mechatronic departments. The designed system allows access to the robot arm simultaneously. Thus, students can do their laboratory work through internet without relying on, certain time and place. In this study CAN module is used for the connection between the server computer and the robot arm and the communication is provided with the CAN protocol. Used in this system CAN allows multiple robot arms to be connected to a single server computer. SDÜ MicroLab program is used for the users to access robot arm module on the internet. User installs robot arm software that have been developed for 8051 microcontroller, using client interface through server to microcontroller. After the installation process takes place user can follow the movement of the robot arm by the camera connected to the system. Performed with this system, in order that two different users at the same time connect to the system and try software, a system, consisting of two cameras and two robot arms, is designed.