Seleksiyonla belirlenmiş kestane (Castanea sativa Mill.)genotiplerinin erkek çiçek yapıları üzerinde araştırmalar
Research on male flower structure of chestnut (Castanea sativa Mill.) genotypes identified by selection
- Tez No: 355530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, Aydın ili Nazilli ilçesinde yapılan seleksiyon çalışması sonucu belirlenmiş olan kestane (Castanea sativa Mill.) genotiplerinde erkek çiçek yapılarının incelenmesi amacıyla yürütülmüştür. 2012 yılı çiçeklenme döneminde alınan erkek çiçek püsküllerinde;püskül boyu,erkek çiçek küme sayısı, erkek ordganların tepale göre boyları, püskül üzerinde bulunan kümelerde çiçek sayıları, çiçek içerisinde erkek organ sayıları, anterlerin boyutları gibi özelliklere ilişkin ölçümler ve mikroskop altında incelemeler yapılmıştır. Araştırmalar sonucunda, N-2-5, N-3-4, N-23-1 genotiplerinin anter oluşturmadıkları için stamensiz tip olarak nitelendirildiği ve bu nedenle kısır oldukları için tozlayıcılık yeteneği bulunmadığı saptanmıştır. Denemede yer alan N-7-3 genotipinin orta stamenli ve N-20-2 genotipinin uzun stamenli olduğu yapılan mikroskobik inceleme sonucu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The study aims to analyzethe structure of male flowers of chestnut (Castanea sativa Mill.)genotypes selected as a result of selection study in district of Aydın Province Nazilli. The catkin lenght, the number of male flower cluster according to tepal male organs, height, number of flower cluster on the catkin, the male organ in the number of flowers, anters on features such as size measurements of male flowers selected among the stamen during the blooming period in 2012 were measured and the related study was carried out under a microscope. This study shows that genotypes N-2-5, N-3-4 and N-23-1 are defined as no-stamen genotypeas they do not form any anthers and owing to this fact they do not have the ability of duster since they are sterile The Microscopic study showed that the genotype N-7-3 has a mesostaminate and the genotype N-20-2 has a longstaminate.