Melez kayısı populasyonunda seleksiyon çalışması
- Tez No: 3504
- Danışmanlar: PROF. DR. RUHİNAZ GÜLCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
35 ÖZET Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü meyve bah çesinde bulunan 21 adet melez kayısının bazı pomolojik ve fizyolojik özel likleri tanımlanmış ve bunlar dikkate alınarak üç önemli ekonomik özellik (Geç çiçeklenme, erkencilik, genel kalite) bakımından yapılan tartılı de recelendirme değerlendirmeleri sonucunda 10 adet melez kayısı Ege Bölgesi sahil şeridi için üretimi yapılmaya değer bulunmuştur. Bunlar sırası ile ve ebeveyn durumuna göre : 1/3 Malatya x T. İzmir 12/1 T. İzmir x Mektep 22/2 Mektep x Karacabey 22/3 Mektep x Karacabey 20/2 Mektep x T. İzmir 19/2 Mektep x T. İzmir 19/1 Mektep x Çiğli 21/2 Mektep x Karacabey 15/1 Çiğli x Karacabey 18/1 Mektep x Çiğli 21/1 Mektep x T. İzmir Bu durumda tiplerin ebeveynlere göre üstün özelliklerinin varlığı söz konusudur.
Özet (Çeviri)
36 SUMMARY Some pomological and phisiological characters of the 21 hibrid apricots that planed in Ege University Faculty of agriculture Horticulter Division fruit garden are defined. And they classificated as late flowering, early harvesting and general fruit quality. As a result of this classification 10 of the hibrids are acceptable for Aegean Cost Region. Those and their parents at below : 1/3 Malatya xT. İzmir 12/1 T.Izmir x Mektep 22/2 Mektep x Karacabey 22/3 Mektep x Karacabey 20/2 Mektep x T. îzmir 19/2 Mektep x T.İzmir 19/1 Mektep x Çiğli 21/2 Mektep x Karacabey 1 5/ 1 Çiğli x Karacabey 18/1 Mektep x Çiğli 21/1 Mektep x T.İzmir