Türkiye'nin scorzonera (Asteraceae) taksonları üzerine sitolojik bir çalışma
A cytological study of scorzonera (Asteraceae) on the taxa in Turkey
- Tez No: 355588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA MARTİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Scorzonera cinsi ülkemizde Podospermum, Pseudopodspermum ve Scorzonera şeklinde üç altcins ile temsil edilmektedir. Scorzonera cinsinin ülkemizde 49'u tür (29 endemik) düzeyinde olmak üzere 56 taksonu bulunmaktadır. Bu çalışmada, Scorzonera cinsine ait 33 taksonun somatik kromozom sayısı Görüntü Analiz Sistemi ile belirlenmiştir. Kromozom sayıları 12, 14, 24 ve 28 arasında değişmektedir. Türkiye'de doğal olarak yetişen Scorzonera cinsine ait 33 taksonun akenleri 2005-2011 yılları arasında toplanmıştır. Ezme-yayma preparasyon tekniği ile kromozomlar elde edilmiştir. Çalışılan taksonlar; S. acuminata, S. ahmet-duranii, S. amasiana, S. armeniaca, S. aucherana, S. boissieri, S. cana var. alpina, S. cana var. cana, S. cana var. radicos, S. cinerea, S. davisii, S. dzhawakhetica, S. hieraciifolia, S. inaequiscapa, S. karabelensis, S. laciniata subsp. calcitrapifolia, S. lasiocarpa, S. latifolia var. latifolia, S. longiana, S. mollis subsp. szowitzii, S. pisidica, S. pygmaea, S. rigida, S. sandrasica, S. seidlitzii, S. semicana, S. sericea, S. suberosa subsp. cariensis, S. sublanata, S. tuzgoluensis, S. ulrichii, S. violacea, S. zorkunensis' dir. Bu çalışma ile Scorzonera cinsinin revizyonuna katkıda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The genus Scorzonera represented by three subgenera as Podospermum, Pseudopodspermum and Scorzonera. The number of the Scorzonera distributed in Turkey is 56 taxa (49 species) including 29 species endemic to Turkey. The number of chromosomes of all taxa belonging to this genera were investigeted by Image Analysis System. Number of chromosomes ranges from 12, 14, 24 and 28 respectively. The achenes of genus Scorzonera which naturally grown in Turkey were collected years between 2005 and 2011. Chromosomes were obtained by the squash preparation technique. Chromosome number of the species were determined; S. acuminata, S. ahmet-duranii, S. amasiana, S. armeniaca, S. aucherana, S. boissieri, S. cana var. alpina, S. cana var. cana, S. cana var. radicos, S. cinerea, S. davisii, S. dzhawakhetica, S. hieraciifolia, S. inaequiscapa, S. karabelensis, S. laciniata subsp. calcitrapifolia, S. lasiocarpa, S. latifolia var. latifolia, S. longiana, S. mollis subsp. szowitzii, S. pisidica, S. pygmaea, S. rigida, S. sandrasica, S. seidlitzii, S. semicana, S. sericea, S. suberosa subsp. cariensis, S. sublanata, S. tuzgoluensis, S. ulrichii, S. violacea, S. zorkunensis. This study is contributed to the revision of the genus Scorzonera.