Türkiye'nin scorzonera(Asteraceae) taksonlarının karyotip analizleri
Karyotype analyses of scorzonera (Asteraceae) taxa of Turkey
- Tez No: 355589
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA MARTİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Botanik, Biology, Biotechnology, Botany
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada, 19 endemik takson içeren 32 Scorzonera taksonunun kromozom morfolojisi analiz edilmiştir. Bitki materyalleri 2005 ve 2011 yılları arasında Türkiye'nin farklı doğal populasyonlarından toplanmıştır. Kromozomların sınıflandırılması, kısa ve uzun kolların uzunlukları, haploit kromozom uzunluğu, kol oranları ve nispi boy uzunlukları (Bs200Pro) Görüntü Analiz Sistemi ile ölçülmüştür. En küçük kromozom uzunluğu Podospermum altcinsine ait olan Scorzonera laciniata subsp. calcitrapifolia'da (1.58 μm) incelenmiştir. Buna karşın, en büyük kromozom uzunluğu Scorzonera altcinsine ait olan S. karabelensis'de (9.63 μm) incelenmiştir. Aynı zamanda TF %, As K %, Syi, Rec, A, A1 ve A2 asimetri indeksleri hesaplanmıştır. Scorzonera ahmet-duranii, Scorzonera altcinsi için en simetrik karyotipe sahiptir. S. laciniata subsp. calcitrapifolia, Podospermum altcinsi için en simetrik karyotipe sahiptir ve S. suberosa subsp. cariensis, Pseudopodospermum altcinsi için en simetrik karyotipe sahiptir. İncelenen taksonların kromozom morfolojileri ilk defa bu çalışmada ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the present study, chromosome morphology of 32 Scorzonera taxa, including 19 endemic species, were analyzed. The plant materials were collected from different natural populations of Turkey between 2005 and 2011. The classification of chromosomes, the length of long and short arm, haploid chromosome length, arm ratio and relative chromosomal length were measured by Software Image Analyses (Bs200Pro). The smallest chromosome length (1.58 μm) was observed in Scorzonera laciniata subsp. calcitrapifolia belong to subgenus Podospermum. In contrast, the biggest was observed in S. karabelensis belong to subgenus Scorzonera (9.63 μm). Also their karyotype asymmetry indices; TF %, As K %, Syi, Rec, A, A1 and A2 were calculated. Scorzonera ahmet-duranii has the most symmetrical karyotype for Scorzonera subgenus. S. laciniata subsp. calcitrapifolia has the most symmetrical karyotype for Podospermum and Scorzonera suberosa subsp. cariensis has the most symmetrical karyotype for Pseudopodospermum subgenus. The chromosome morphologies of the examined taxa are presented here for the first time.