FPGA kullanılarak doğrudan sayısal sentez tabanlı fonksiyon üreteci tasarımı
Design of direct digital synthesis function generator using FPGA
  1. Tez No: 355667
  2. Yazar: NAZİRE MERVE AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ZİYA ALKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Periyodik dalgalar telekomünikasyon, elektromanyetik, biyomedikal gibi birçok elektronik alanda kullanılmaktadır. Doğrudan Sayısal Sentez (DDS), istenilen frekansta ve yüksek frekans çözünürlüğünde dalga formları üretmek için kullanılan bir yöntemdir. DDS sistemleri analog ve sayısal olmak üzere iki kısımdan olu?ur. Örneklenmiş dalga verilerini içeren başvuru çizelgesi ve frekans belirleme algoritması sayısal kısımda bulunur. Bu kısımda dalga formları örneklenmiş veriler şeklinde üretilir. Sayısal olarak bulunan dalga formlarının analoga çevrilmesi için D/A çevirici kullanılır. D/A çevirici bloğu ise analog kısmı ifade eder. Bu tez kapsamında, yüksek doğruluklu lokal osilatörlere veya farklı dalga şekillerine ihtiyaç duyulan sistemlerde kullanılmak üzere, FPGA üzerinde DDS tabanlı fonksiyon üreteci tasarlanmıştır. Sinüs, kare, üçgen, testere ve sabit gerilim gibi bilinen dalga formları, frekansları ve genlikleri ayarlanabilir şekilde üretilmiştir. Frekans ve genlik değerleri, tez kapsamında geliştirilen seri kanal haberleşme arayüz programı aracılığıyla gerçek zamanlı olarak belirlenmektedir. FPGA programlanmasında VHDL programlama dili kullanılmıştır. Fonksiyon üretecinin FPGA kullanılarak gerçeklenmiş olması, sistem hızının, hafıza boyutunun ve sistem büyüklüğünün kısıtlı ve önemli olduğu durumlarda kullanılabilirliğini ön plana çıkarmıştır. Üretilen dalgalar tasarlanan D/A çevirici bloğu ile analog formda kullanılabildikleri gibi FPGA çıkış hatlarından direkt alınarak sayısal olarak da kullanılabilmektedir. Sayısaldan analoga çevrim işlemi en az kaynakla en yüksek doğruluk değerlerini sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Periodic waveforms are necessary for many applications like telecommunication, electromagnetic and biomedical. Direct Digital Synthesis (DDS) is a method of generating signals with high frequency resolution and fast frequency switching speeds by digital control. A general DDS system comprises analog and digital part. Frequency determining algorithm and look up table that holds the sampled waveform data make digital part. In this part waveforms are generated as sample points. D/A converter is used to convert digital data to analog data. D/A converter block makes up digital part of DDS. In this thesis, we implemented a DDS based function generator by using FPGA, to be used in systems such as local oscillators or different kinds of waveforms are needed. Well known waveforms like sinus, rectangular, triangular, sawtooth and DC wave are generated with adjustable frequency and amplitude parameters. Frequency and amplitude values are determined by serial channel user interface which is implemented in this thesis. VHDL programming language is used to program FPGA. Due to the usage of FPGA, this design will be suitable for applications where system speed, memory size and dimensions of system are important and limited. Generated waveforms can be used as digital data by directly using them from the FPGA output, also they can be used as analog signals from the output of D/A converter block. Digital to analog conversion is designed to supply highest accuracy with minimum resources.