Karma modelli montaj hattının çok amaçlı tasarımı
Multi objective design of mixed model assembly line
  1. Tez No: 355709
  2. Yazar: ŞÜKRAN ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MESUT ÖZGÜRLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Montaj hattı dengeleme problemi, montaj hattının veya istasyonlara atanan işlemlerin optimize edilmesi için kullanılan bir araçtır. Karma modelli montaj hattı bir ürünün birden fazla modelinin üretildiği hatlardır. Bugünün küresel pazarında ve endüstrisinde rekabetin artması nedeni ile işletmeler ürün çeşitlerini artırıp, ürün sayısını düşürerek ürün esnekliğini arttırmaktadır. Oluşan rekabetten dolayı çok/karma modelli montaj hattı problemleri tek modelli montaj hattı probleminden daha önemli hale gelmiştir. Model çeşidinin artması ile karma modelli montaj hattı sistemi daha karmaşık hal almıştır. Bu çalışmada başlangıçta karma tamsayılı programlama modeli ile çevrim ve toplam transfer zamanını düşürmek amacıyla modellerin istasyonlar arasında çok dolaşmasını engelleyecek montaj rotası seçimi yapılmıştır. Daha sonra istasyon açma maliyeti ele alınarak zaman ve maliyeti minimize edecek bir karma tamsayılı programlama modeli hedef programlama yöntemi ile çözülmüştür. Oluşturulan modeller literatürden alınan veri setlerine uygulanmış ve daha sonra Arçelik A.Ş'den alınan LCD montaj hattı bandına uygulanarak sonuçlar değerlendirilmiştir. Zaman ve maliyet gözönünde bulundurularak işletmenin hedefleri doğrultusunda farklı senaryolar ele alınarak sonuçlar işletmeye sunulmuştur. Sunulan senaryolara ait analizler sonucu pozitif sapmalar 0 çıkmış, istasyon iş yüklerine ait çevrim zamanı ve denge kaybı hesaplanmış ve denge kaybı esas alınarak en az denge kaybı olan senaryo diğer bir deyişle istasyon iş yükleri arasında en az sapma olan senaryo işletmeye önerilmiştir. Bu senaryoya ait hedef değerlerler en uygun hedef değerler olarak tespit edilmiştir. En son aşamada seçilen senaryoya ait duyarlılık analizi İLOG OPL 12.2 optimizasyon programında yapılarak amaç fonksiyondaki ve hedeflerdeki parametrelerin duyarlılığı ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Line balancing is a tool that can be used to optimize the workstation or assembly line throughput. Mixed-model assembly line is the line on which the simultaneous production of more than one model is realized. In today's industries and global market, due to the increasing competitiveness, companies try to enhance production flexibility by reducing their batch sizes and increasing product varieties. Because of this competitiveness, single-model production is less common than multi/mixed model production. Due to the enlarged number of models, the design of an mixed model assembly system becomes more complicated. In this study firstly, an mixed integer programming model have used for balancing and selected assembly routes for products to minimize total transportation time. Then it is evaluated cost of stations to minimize time and cost in mixed model assembly line problem with mixed integer programming. This problem is solved with goal programming to reach these objectives. The developed models are applied to both data sets aquired from the literature and the real data from the Arçelik A.Ş. The model is applied to the LCD assembly line of the company. Then results are assessed. Different scenarios based on time and cost while considering company's goals are assessed and then results are presented to the Company's managers.Results of presented scenarios show 0 value for positive deviations of objectives. Cycle times and balancing loss are computed for station loads and the less loss balancing is selected, otherwise, the scenario which has less deviations between stations is selected among scenarios. Goal values for this scenario is fixed more convenient goals for the company. At last phase, sensitivity analysis is made for selected scenario to show sensitivity of paramaters in objective function and goal values. For this in ILOG OPL 12.2 Optimization programming is used.