Sermaye Piyasası Kurulu'nun uyguladığı idari para cezalarının hukuki rejimi
The legal regime of administrative fines imposed by Capital Markets Board of Turkey
- Tez No: 355803
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAYA BURAK ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Sermaye Piyasası Kurulu tarafından uygulanan idari para cezalarının hukuki rejiminin incelendiği bu tez, giriş ve sonuç bölümleri dışında, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, öncelikle ekonomik kamu düzeni ve ekonomik kolluk kavramları açıklanmış olup, Kurul'un idari yaptırım uygulama yetkisi ekonomik kolluk bağlamında ele alınmıştır. Ardından regülasyon kavramı incelenmiş ve Kurul'un ekonomik kamu düzenini sağlamak ve korumak amacıyla düzenleme, denetleme ve yaptırım yetkilerini içeren regülasyon işlevini yerine getirdiği, bu çerçevede de idari para cezası yaptırımı uyguladığı sonucuna varılmıştır. İkinci bölümde ise, Kurul'un idari para cezası uygulama işleminin usule ilişkin hukuki rejimi ele alınmış olup, bir idari işlem olan idari para cezası tesis edilmesi, yetki ve usul-şekil unsurları bakımlarından incelenmiştir. Yetki başlığı altında, idari para cezaları açısından Kabahatler Kanunu'nun genel kanun niteliğinde olduğuna ilişkin açıklamalar yapıldıktan sonra, Kurulca idari para cezası uygulanmasında yetki unsurunun kişi, yer ve zaman bakımlarından Kabahatler Kanunu ile ilişkisine yer verilerek, idari para cezası uygulamaya yetkili makamın kim olduğu, idari para cezasının hangi coğrafi sınırlar içinde uygulanabileceği ve idari para cezası uygulama yetkisinin ne kadar süre içinde kullanılması gerektiği gibi tartışmalı noktalar ele alınmış, usul-şekil unsuru bakımından ise uyarı verilmesi, savunma hakkı, gerekçelilik ve tarafsızlık gibi usule ilişkin ilkeler karşısında Kurul idari para cezalarının durumu irdelenmiştir. Üçüncü bölümde, Kurul'un idari para cezası uygulama işleminin esasa ilişkin hukuki rejimi incelenmiş olup, sebep, konu ve amaç unsurları bakımından ayrıntılı değerlendirmelere yer verilmiştir. Bu kapsamda, sebep unsuru incelenirken sermaye piyasasında hangi durumlarda idari para cezasının tesis edilebileceği açıklanmış, konu unsuru incelenirken yeri geldikçe Kabahatler Kanunu ile ilişkilendirilerek, idari para cezasının kim hakkında tesis edilebileceği tartışılmış, miktarı belirlerken esas alınabilecek kriterler önerilmiş ve uygulanan idari para cezalarının ölçülülük ve ne bis in idem ilkeleri bakımından değerlendirilmesi yapılmıştır. Son olarak amaç unsurunda Kurul'un hangi amaçlarla idari para cezası tesis edebileceği üzerinde durulmuştur.Sonuç bölümünde ise çalışmada yer verilen konular özetlenmiş, tartışmalı görüşler değerlendirilerek varılan sonuçlar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This Master's thesis, in which administrative fines imposed by Capital Markets Board of Turkey (CMB) is analyzed, consists of three main chapters. In the first chapter, the concepts of economic public order and economic law enforcement were explained and CMB's authority of administrative fine imposition was considered to be in the context of economic law enforcement. Then, the concept of regulation was examined, reaching a conclusion that CMB was performing its regulation function which includes its regulation, supervision and sanction authorities, in order to achieve and maintain economic public order; imposing administrative fines in this context. In the second chapter, relating to the administrative fine imposition of CMB was discussed in terms of procedural legal regime, and in this context administrative fine imposition, which is an administrative act, was examined in terms of authority and procedure. Under authority title, after explanations about Misdemeanors Law being the general law in terms of administrative fines, controversial topics like which competent office has the authortiy to impose administrative fines, in which geographical areas administrative fines can be imposed and in what time period the imposition can take place, were discussed; while the relationship between administrative fine imposition authority of CMB and Misdemeanors Law in terms of person, location and timing was included. Also, CMB's administrative fine imposition authority was discussed in terms of procedural principles like giving notice, right of defence, justification, objectiveness; in the context of procedure. In the third chapter, legal regime of CMB's administrative fine imposition regarding the fundamentals was discussed, with detailed examination on cause, subject matter and purpose. In this context, the cases which administrative fines can be imposed were explained while examining cause; associating with Misdemeanors Law when necessary, who must be the subject of an administrative fine was discussed, criteria were suggested for the determination of the amount of fine, and fines imposed were evaluated in terms of proportionality and ne bis in idem principles; while examining the subject matter. And lastly, while examining the purpose, the possible purposes of CMB's impositon of administrative fines were evaluated. In the conclusion, the subjects included in the Thesis were summarized, contradicting opinions were evaluated and the conclusions reached were explained.