Keşşâf'ta Fıkhu'l-luga uygulamaları
Fıkhu'l-luga treatments in Keşşâf
- Tez No: 355831
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEDİM SERİNSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Tez Giriş ('Araştırmanın Konusu ve Önemi', 'Araştırmanın Amacı ve Yöntemi', 'Zemahşerî ve el-Keşşâf Adlı Eseri'), iki bölüm (Birinci Bölüm:'Arap Dilinde Fıkhu'l-Luga', İkinci Bölüm: 'El-Keşşâf'ta Fıkhu'l-Luga Uygulamaları'), Sonuç ve Bibliyografya'dan oluşmaktadır. Tezde Zemahşerî'nin el-Keşşâf isimli eseri fıkhu'l-luga bağlamında incelenmiştir. Arap dili, tefsir ve birçok alanda yetkin bir alim olan Zemahşerî'nin el-Keşşâf isimli tefsirinde fıkhu'l-luga alanına dair yaklaşımları tespit edilmiştir. Zemahşerî'nin fıkhu'l-luga anlayışını tefsir ilmi bağlamında ele aldığımızda dil ile ilgili argümanları eserinde en güzel biçimde yansıttığını görmekteyiz. Tezin Birinci Bölümü'nde Fıkhu'l-Luga'nın kısa tarihçesi verilmiştir ve tarifi yapılmıştır. Daha sonra fıkhu'l-luga'nın konuları sıralanmıştır ve gayesi ifade edilmiştir. Tezin İkinci Bölümü'nde ise, fıkhu'l-luga'nın konuları el-Keşşâf'ta incelenmiş ve dilbilim konularına göre tasnif edilmiştir. Bu yaklaşımla Zemahşerî'nin fıkhu'l-luga hakkındaki açıklamaları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis contains an introduction ('The Subject and İmportance of the Research', 'The Purpose and Methods of the Research', 'Zemahşerî and his Work el-Keşşâf'), two chapters (first chapter: 'Fıkhu'l-luga in the Arabic Language', second chapter: "Fıkhu'l-luga Treatments in el-Keşşâf'), a conclusion and bibliography. The thesis surveys Zemahşerî's fıkhu'l-luga understanding who is a competent scholar in Arabic language and Quran exegesis. By the time we deal with Zemahşerî's fıkhu'l-luga understanding in context of tafsir we see how good linguistic arguments are reflected in his work. In the first chapter a brief history of fıkhu'l-luga and its definition is given. Afterwards the subjects of fıkhu'l-luga are listed and the purpose is expressed. In the second chapter the subjects of fıkhu'l-luga are viewed in el-Keşşâf and are classified under the subjects of linguistic. With this study the comments of fıkhul'l-luga by Zemahşerî are detected.