Kuzey İtalya sorunu (Bölgesel devlet İtalya açısından)
Northen İtaly problem (İtaly,in terms of regional state)
  1. Tez No: 355832
  2. Yazar: AKASYA KANSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANIL ÇEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Kuzey İtalya Sorunu adlı tezin çalışma alanı Antik Çağ'dan günümüze İtalya Yarımadasının bir bütün olarak yönetilememesidir. İtalya, sadece Antik Çağ'da İmparatorluk döneminde birlik olabilmiştir. İtalya Orta Çağ'da tamamen feodal kentlere ayrılanmıştı. Devletin bu yapısı 1961'e kadar sürdü. Ancak, 1961'de kurulan İtalyan Birliği tartışmalıdır. Bunun nedeni ise, İtalya'da yaşayan halkların bu birliği kabul etmediğine yönelik görüşlerin bulunmasıdır. Halen yürürlükte bulunan 1948 İtalyan Anayasası'nda düzenlenen ulusal devlet yapısı 2000'lerin başından itibaren bölgesel devlette dönüşmüştür. Bugün İtalya'nın beş özel statülü bölgeye sahiptir. Bunların dışında, 15 olağan (normal) statülü bölgesi ise Senato ve Temsilciler meclisinin onayıyla özerk yapıya geçebilmektedir. İtalyan Anayasasının 2000'lerdeki değişimlerle, bölgesel devlet olmasına neden olan etkenlerden biri İtalya'nın kuzey bölgelerinin yarımadadan ayrılmasını isteyen Lega Nord (Kuzey Ligi) Partisi'dir. Söz konusu tez Anayasal düzenlemeler çerçevesinde bu ayrılma taleplerine neden olan sebepleri ve hali hazırdaki hukuki düzenlemeleri incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Northen Italy Problem named thesis's field of study is Italian Peninsula had not been governing from antique age to modern-day. Italy merely could be unified in Antique Age. In Middle Age Italy was divided into several feudal city states. This nature of the state retained until 1961.However, United Italy constituted in 1961 is still polemical. The reason of these polemics is that the thoughts about the unificaiton was not accepted by community living in Italy.Unify State structure which was regulated in 1948 Italian Constitution which is still in force, was transformed to regional state structure from the early 2000's.In present Italy has five special,autonomous regions.Apart from these regions, 15 ordinary (normal) regions can switch their status from ordinary to autonomous in case senate and champer of deputies ratify it. Northern League as a Political Party ,supporting the seperation of the northern regions from Italian peninsula, is one of the reasons of the new regional state structure, which is constituted in 1948 Italian Constitution amended in 2000's. The thesis in question researches the reasons of the seperation demands and legislative regulations.