Yazılı basında görsel algıyla yaratılan algı parçalanmaları
Fragmentation of perceptions being created by visual perception on printed press
  1. Tez No: 355898
  2. Yazar: DEVRİM BARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEFNE ÖZONUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 421
Özet
Medya yapılanmaları; ekonomi, ideoloji, sermaye, içerik gibi farklı katmanların değişik düzeylerde iktidar ve toplumla kesiştiği önemli bir noktada yer almaktadır. Bu kesişmelerin izin verdiği ölçüde üretilebilen çıktıların çeşitliliği ve niteliğini şekillendiren anahtar kavramlar ise sahiplik ilişkileri, reklam gelirleri ve devlet ihaleleri gibi açıklıkla dile getirilemeyecek yapılanmalar ve ilişki biçimleridir. Bu tez kapsamında medyanın ürettiği içerikten daha çok, bu içeriğin sunuluş biçimleri tartışmaya açılmıştır. Bahsedilen yapılanma ve ilişki biçimlerinin içeriğin sunumuna olan etkileri, basılı yayın organları olan gazete sayfalarının tasarımları üzerinden ele alınmış, tasarımlanan sayfalar bütünde bir imge olarak değerlendirilmiştir. Tasarımlanan sayfalar olarak imgeler, örtük ya da açık şekilde bir algı yaratırken oluşan“bilinç gerçekliği”de tasarımın güçlü bir iletişim etkinliği olduğu sonucunu doğurur. Farklı bilinç gerçeklikleri düzenlemek üzere tasarlanan imgelerin yarattığı algılar her gün gazete sayfaları üzerinden toplumları dönüştürmektedir. Bu dönüşümleri açıklamak için kullanılabilecek algı parçalanması kavramı; gerçek olan ile simgesel olan arasındaki travmatik ilişkinin doğru yönetilememesi sonucu oluşan bilinç kayması olarak tanımlanabilir. Tasarım, bir anlam yaratma etkinliği olarak anlamın tezahürü, görünür halidir. Dolayısıyla anlam ve tezahür de, gerçek ile simgesel olan arasındaki travmatik durum benzeri bir ilişki içindedir ve algı parçalanması olarak bahsedilebilecek anlam parçalanmaları, tüm tasarım ürünlerinde sıklıkla yaşanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Media institutions are at an important point where different strata such as economy, ideology, capital and content intersect with power and society on different levels. The range and the quality of these outputs which are produced as far as these intersections allow are defined as the trickery of“broadcasting policy”, because the key concepts shaping the content and the presentation of news are structurings and relationship forms like ownership relations, advertising revenues and state tenders. What is discussed within the scope of this thesis is the ways the content produced by media is presented rather than the content itself. The effects of mentioned structurings and relationship forms on the presentation of the content are examined through newspaper page designs and the designed pages are considered as images. Images, as the designed pages, openly or implicitly create a perception. This created perception and constructed“consciousness reality”indicate that design is a strong communication activity. It shouldn't be surprising to see that perception, being so susceptible to influences, is used as a weapon in media outputs. Perceptions created by the images that are arranged in order to construct a different consciousness reality (perception/consciousness management) are presented to society through newspaper pages. The visual/imaginative form of this situation, known as mind management or consciousness management, might be called as the fragmentation of perception. The fragmentation of perception is the consciousness shift that occurs due to unsuccessful management of traumatic relationship between the real and the symbolic. Thus, design, as an activity of meaning creation, is the manifestation of the meaning. Therefore, the relationship between the meaning and the manifestation is similar to the traumatic situation between the real and the symbolic and the fragmentation of meaning, which could also be called as the fragmentation of perception, frequently occurs with all products of design.