6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda denizde kurtarma hizmetleri
Salvage services under Turkish Commercial Code with reference 6102
- Tez No: 355899
- Danışmanlar: PROF. DR. RAYEGAN KENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu yürürlüğe girdikten sonra, kurtarmaya ilişkin hükümlerinin, 1989 Kurtarma Konvansiyonu'nun tamamının iktibası suretiyle hazırlanmış olması sebebiyle, bu yeni hükümler üzerinde gerçekleştirilmiş bir çalışmadır. Çalışmayı yaparken, çoğunlukla İngiliz hukuku uygulaması ve akademik çalışmalardan yararlanılmış, Türk hukukundaki uygulamalar ile karşılaştırmalar yapılmıştır. İngiliz hukuku uygulaması, kurtarma ile ilgili olarak uluslararası sularda ve dünya denizlerinde gerçekleştirilen faaliyetlerde çoğunlukla LOF tip sözleşmelerin imzalanması ve bu sözleşmelerde de İngiliz hukuku ve İngiltere de tahkim maddelerinin bulunması sebebiyle, uyuşmazlıkların büyük çoğunluğunun İngiliz hukukuna göre çözümleniyor olması, TTK'na yeni giren bazı hükümlerin yorumlanmasında yol gösterici ve fikir verici olması açısından incelenmiştir. Çalışma 6 ana başlık altında planlanmıştır. Öncelikle Kurtarma mevzuatındaki tarihi gelişim, Türk hukuku, uluslararası sözleşmeler ve yabancı hukuklar alt başlıkları altında incelenmiştir. Daha sonra kurtarma nın tanımını ve konusunu ve unsurları incelenmiş, kurtarmanın konusunu oluşturan su aracı ve eşya kavramlarının kurtarma hukuku açısından geniş yorumlandığı tespit edilmiştir. Bir başka alt başlık altında, kurtarma sözleşmesi incelenmiş, LOF tip sözleşmesinin uygulamaya ve özellikle 1989 Konvansiyonu'na etkisi tespit edilmiş ve TOF ile ilgili tespitler yapılmıştır. Diğer alt başlık ile kurtaranın hakları incelenmiş olup bu haklar içindeki en önemli iki hak olan ÜCRET ve ÖZEL TAZMİNAT a önem verilmiştir. Özellikle ÜCRET tespitinde yeni getirilen çevre zararlarını önleme kriteri ile Özel tazminatın nasıl uygulanacağına dair tespitler çalışmaya aktarılmıştır. Bir başka alt başlık ile TTK'nu ile hukukumuza yeni giren kurtaranın borçları ve yükümlülükleri incelenmiştir. Son olarak, 2013 yılında Çin'de gerçekleştirilen CMI toplantısında 1989 Konvansiyonunda yapılması talep edilen değişiklikler ile ilgili oturumlarda alınan notlar derlenmiş ve çalışmada tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted on the terms of Turkish Commercial Code with reference 6102 on Salvage in light of the terms of 1989 Salvage Convention. The approach and practice of English Law has been evaluated in this study and relevant comparison with Turkish law has been conducted. English law practice has specifically been chosen considering that the LOF Standard salvage agreement, bearing English law and jurisdiction clause, is the most common used contract hence the approach of English law to several disputes may guide Turkish law experts when applying new terms of TCC. Study has been planned under 6 main titles. First of all, historical background of salvage law under Turkish law, international conventions and foreign laws has been investigated. Thereafter, the description, scope and subject of salvage has been evaluated and it has been noted that subject of salvage as vessel and property has been widely described. Under another title, standard form salvage agreement LOF, together with its effect on 1989 Salvage Convention and TOF have been investigated. Thereafter, rights of salvor has been evaluated where SALVAGE AWARD and SPECIAL COMPENSATION have been investigated. The new criteria when fixing the award being the protection of environment and determination of special compensation have been studied. New terms that are enacted by Turkish Commmercial Code being the responsibilities of salvor have also been investigated. Finally, notes taken at 2013 CMI conference in China where changes suggested in 1989 Salvage Convention were discussed, have been studied.