Balıkesir ili eğreltileri üzerinde morfolojik ve korolojik araştırmalar
- Tez No: 3562
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖNÜL KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET i Bu çalışma 1986-87 yıllarında, Balıkesir il sınırları i- çinde kalan alanlardan toplanmış eğrelti örnekleri üzerinde yapılan morfolojik ve korolojik araştırmalara dayanarak Ha zırlanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda araştırma bölgesinde 16 eğ relti türünün bulunduğu tesbit edilmiştir, Cneilanthes persica (Bory) Kuhn, Cneilantb.es marantae (L.) Domin subsp. marantae, Anogramma leptophylla (L.) Link, Adiantum capillus- veneris L., Polypodium vulgare £., Polypodium interjectum Snivas, Pteridium aquilinum (L.) Kunn, Asplenium tricîıomanes L. subsp. tricîıomanes, Asplenium adiantum-nigrum L., Asplenium scolopendrium L. subsp. scolopendrium, Asplenium ceteracn L. subsp. ceterach, Athyrium filix-foemina (I>.) Roth, Cystopteris fragilis (L.) Bernh., Polystichum setiferum (Porsk.) Woynar, Dryopteris filis-mas (L.) Scnott, Dryopteris pallida (Bory) Pomin subsp. pallida. Çalışmanın morfoloji bölümünde, tesbit edilen 16 eğrelti türünün deskripsiyonu, nerbaryum örnekleri ve sistematik lite ratüre dayanarak verilmiştir. Tesbit edilen eğrelti türlerinin bölgedeki yayılışı ve yerinde yapılan gözlemlere dayanarak yetişme ortamları belir lenmiştir. İncelenen bölgede 3 ü Türkiye Plorası' nda uygulanan ka reler, 3 ü de karede Balıkesir ili için yeni olmak üzere top luca 4 yeni örnek tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT : This stud j is based on morphological and chorological investigations of fern material (Pteridophytes) that collected in the province boundary of Balıkesir between in 1986-87. At the end of this research the following 16 fern species have been found in this region* Cheilanthes persica (Bory) Kuhn, Cheilanthes marantae (L.) Domin subsp. marantae, Anogramma leptophylla (L.) Link, Adiantum capillus- veneris L., Polypodium vulgare L., Polypodium inters ec turn Shivas, Pteridium aquilinum (L.) Kuhn, Asplenium trichomanes L. subsp. trichomanes, Asplenium adiantum- nigrumL., Asplenium scolopendrium L. subsp. scolopendrium, Asplenium ceterach L. subsp. ceterach, Athyrium filix-foemina (L.) Eoth, Cystopteris fragilis (L.) Bernh., Polystichum setiferura (Porsk.) Woynar, Dryopteris filix-mas (L.) Schott, Dryopteris pallida (Bory) Pomin subsp. pallida. The descriptions of these species which based on the collected herbarium material and on the relevant taxonomic literature are given in the morphological part of the study. The spreading of this fern species on the region of research and their habitats at the and of the observations have been determined. As a result of this study, 3 new records within the squares used in the Plora of Turkey and 3 new records for Balıkesir within a square, in all, 4 new records have been established.