Berdinazar Hudaynazarov ve romanları üzerine bir inceleme
Review over Berdinazar Hudaynazarov and his novels
  1. Tez No: 356250
  2. Yazar: BORAY İDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TEMİZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 552
Özet
Berdinazar Hudaynazarov ve Romanları Üzerine Bir İnceleme? adlı doktora tezimiz Önsöz, Giriş, Yazarın Hayatı, romanların özet ve incelemelerinin yer aldığı Yazarın Romanları, Sonuç, Sözlük ve Bibliyografya başlıklı bölümlerden meydana gelmektedir.Giriş bölümünde Türkmen edebiyatının müstakil dönemine gelinceye kadarki süreç, 18.yüzyıl Türkmen edebiyatının başlangıcı, 19. ve 20. yüzyıldaki Türkmen edebiyatının genel bir panoraması çizilmiştir.Çalışmamızın birinci bölümünde yazarın hayatı, edebî şahsiyeti, eserleri ve yazarla ilgili hem Türkmenistan'da hem de Türkiye'de yapılan araştırmalar hakkında bilgi verilmiştir.Tezimizin ikinci bölümünde ise sırasıyla yazarın Gumlular, Akarsuyun Aydımı, İnsabın İzası, Suyun Isı ve Garaçage'nin Oğulları adlı romanlarının önce geniş özetleri verilmiş, daha sonra bu romanlar şahıs kadrosu, vak'anın kuruluşu, zaman, mekan ve dil ? üslup yönüyle incelenmiş, incelememizin sonunda da her romanla ilgili genel bir değerlendirme yapılmıştır.Yazarın romanlarının incelendiği ikinci. bölümün ardından Sonuç bölümü gelmektedir. Bu bölümde yaptığımız çalışma sonucunda elde ettiğimiz sonuçlar üzerinde durulmaktadır.Çalışmamız tez konumuzla ilgili kullandığımız kaynakların sıralandığı Bibliyografya bölümüyle tamamlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Our doctoral thesis which is called ?A Review over Berdinazar Hudaynazaroz and his novels? includes Preamble, Introduction, Author?s life, the summary and review of novels under the title of Author?s novels, Conclusion, Dictionary and Bibliography parts.In the introductory chapter; the process until the independent period of Turkmen literature, the beginning of 18. Century Turkmen Literature, Turkmen Literature in the 19. and 20. Century are generally underlined.In the first chapter of our study; the researches made both in Turkmenistan and Turkey regarding author?s life, literal personality, author?s works and author are informed.In the second chapter of our study; there are indicative abstracts of author?s novels which are called Gunlular, Akarsuyun Aydımı, İnsabın İzası, Suyun Isı and Garaçage?nin Oğulları respectively and these novels are reviewed according to staff, plotline, time, place and register. At the end of our review, general evaluation is made for each novel.After these two chapters in which novels are examined, the last chapter is the conclusion. In the conclusion part, the results gained after this thesis study are emphasized.And our study is completed with the Bibliography part where sources regarding our thesis subject are lined up.