Specimen size and shape effect on compressive strength of high-strength concrete
Numune şekil ve boyutunun yüksek dayanımlı betonun basınç mukavemetine etkisi
  1. Tez No: 35628
  2. Yazar: MUZAFFER ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TOKYAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Son yıllarda yüksek dayanımlı betonun gelişimi ve uygulama alanları oldukça artmıştır. Beton teknolojisi öylesine ilerlemiştir ki; 100-120 MPa mukavemete ulaşılabilinmektedir. Bu tip betonun kullanımının artmasıyla, yüksek dayanımlı betonun fiziksel ve mekaniksel özelliklerinin tam olarak anlaşılması giderek önem kazanmaktadır. Numune şekil ve boyutunun yüksek dayanımlı betonun basınç dayanımına olan etkisi konusu yeni bir çalışma alanıdır. Numune şekil ve boyut etkisi çoğu çalışmalarda normal dayanıma sahip beton için yapılmıştır. Bundan dolayı literatürde bu yeni konu hakkında çok az bilgi bulunmaktadır. Bu deneysel çalışmada, numune şekil ve boyutunun yüksek dayanımlı betonun basınç dayanımına olan etkisi incelenmiştir. Basınç dayanım değerleri; 40, 60 ve 70 MPa. olmak üzere üç değişik mukavemet düzeyi için yapılmıştır.300'den fazla numuneden alınan basınç dayanım sonuçlan; küçük boyut ve küçük boy/çap oranına sahip numunelerin basınç dayanımında daha iyi performans gösterdiklerini açığa çıkarmıştır. Tezin birinci bölümü çalışmanın amaç ve kapsamını içermektedir. Yüksek dayanımlı beton hakkında önceden yapılan araştırmalar ikinci bölümde yer almıştır. Numune şekil ve boyutunun betonun basınç dayanımına olan etkisi hakkında daha önce yapılan çalışmalar üçüncü bölümde verilmiştir. Dördüncü bölüm bu çakışmanın deneysel programı ile ilgilidir. Deney sonuçlan ve bunların tartışması beşinci bölümde sunulmuştur. Son olarak altıncı bölümde varılan sonuçlar özetlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Yüksek Dayanımlı Beton, Basınç Dayanımı, Boyut Etkisi, Şekil Etkisi, h/d oranı. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 624.03.01
Özet (Çeviri)
. In recent years the development and application of high-strength concrete has greatly increased. Concrete technology has developed in a such way that new concrete strengths more than 100-120 MPa. can be reached. As the use of such concrete increases, it becomes increasingly important to understand fully the basic physical and mechanical properties of high-strength concrete. Specimen size and shape effect on compressive strength of high-strength concrete is a very new study subject. Most research of the specimen size and shape effects were carried out for normal strength concrete. For that reason, the published literature contains little information on this new subject. In this experimental study, specimen size and shape effet on compressive strength of high-strength concrete were investigated. Compressive strength tests were carried on three different strength level that are 40, 60 and 70 MPa.The results of compressive strength tests covering more than 300 specimens revealed that specimens having smaller sizes and smaller height-diameter ratios showed better performance in compressive strength. The first chapter of this text includes the object and scope of the study. General background on high-strength concrete is discussed in chapter 2. The background together with a rewiev of research on the effects of specimen size and shape on compressive strength of high-strength concrete is given in the third chapter. The fourth chapter is about experimental program of the study. Results and discussions are given in chapter 5. Finally, conclusions drawn are summarized in sixth chapter. Keywords : High-Strength Concrete, Compressive Strength, Size Effect, Shape Effect, h/d Ratio. Science Code: 624.03.01 IV