Fezlekeleri açısından Kur'an ayetlerinde bütünlük ve insicam
  1. Tez No: 356282
  2. Yazar: NURTEN KULA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Kur?ân-ı Kerim, âyet ve kelimeleri birbirine bağlı, başka bir söze benzemeyen bir kelamdır. Kur?ân, kendine has üslûbuyla bütünlük ve insicam arz eder. Bu insicam âyet ve sureler arasında olduğu gibi fezlekeleri açısından âyet içinde de söz konusudur. Kur?ân, ele aldığı konuları, âyet sonlarında fezlekeler şeklinde özetler. Bu özetler, ?İcmal, bazen tafsilden daha vâzıh olur? kaidesince âyetleri daha iyi anlamamızı sağlar. Lafız insicamı yanında mânâ insicamı oluşturan fezlekelerden müfessirler kaide çıkarmışlardır. Üslûp ve mânâ yönünden ele aldığımız fezlekeler, üslûp yönünden kıssa, kasem, tekrar, temsil, tasvir, tecsim, teşbih, mecaz, kinaye, diyalog ve istifhamlarda insicam ve bütünlük arzetmiştir. Mânâ yönünden ise fezlekeler tebşir, tenzir, ta?zim, tenzih, tefekkür, tezekkür, tebyin, teşvik, tehdit, tehekküm, cezâ, mükafât, kulluk ve itaat şeklinde muhatabı kötülükten sakındırıp iyiye yönlendirmede kendini göstermiştir. Âyet fezlekelerinde ana unsuru teşkil eden Esmâ-yı Hüsnâ?nın ulûhiyet, nübüvvet, âhiret gibi inançla ilgili âyetlerin yanında dua ve ibâdet, adâlet, Allah?ın emir ve yasakları ve muamelâtla ilgili ayetlerde her açıdan bir bütünlük ve insicam oluşturduğunu görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Qur?an, verses and words that are connected to each other, there is no unique ways unlike another the word of promise Unity and integrity, offering a unique style of the Qur?an, this integrity, as well as between the verses and suras in the verse is also true in terms of fezlekey. The topics in the Qur?an, verse summaries at the end in the form of summary proceedings. These summaries, icmal and sometimes become more clearly Tafsil arguing that provides a better understanding of the verses. Rhetoric versus meaning, coherence up next to the base of the commentators have enacted fezlekeyi. We have discussed in terms of style and meaning fezlekeyi, depicted in terms of style, the story is respresented tecsim, simile, metaphor, allusion, dialogue, istifham, bowls, and repeats exhibited integrity, and integrity. In terms of meaning and tenzir tebşir, glorified, and beyond that contemplation and tezekkür, tape and encouragement, threats and tehekküm, punishment and reward, directing the addressee has shown itself in the form of worship and obedience. Asma- yi Husna as the organic link with the verses, the verses of judgments, as well as divinity, prophecy, hereafter, integrity, fairness and integrity in all aspects and established verses on worship.